صنایع همکاری نمی‌کنند/ توسعه مشارکت مردم استان بوشهر در بخش سلامت
صنایع همکاری نمی‌کنند/ توسعه مشارکت مردم استان بوشهر در بخش سلامت

بوشهر- در شرایطی که صنایع مستقر در استان بوشهر در زمینه توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی همکاری و همراهی نمی‌کنند، مشارکت مردم می‌تواند گره‌گشا باشد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: استان بوشهر با میزبانی از صنایع عظیم انرژی و تولید بخش عمده گاز کشور و صادرات بخش عمده نفت کشور نقش مهمی در عرصه اقتصادی ایفا کرده و به عنوان قطب اقتصادی و انرژی کشور محسوب می‌شود.
با وجود نقش مهمی که این استان در عرصه اقتصادی کشور ایفا می‌کند، مردم استان به خوبی از مواهب صنایع به ویژه صنایع انرژی که آلایندگی‌های بسیار زیادی نیز دارند، برخوردار نشده‌اند.
صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از شمال تا جنوب استان بوشهر را گرفته‌اند و اراضی ساحلی را اشغال کرده‌اند و همین موضوع سبب بروز آلایندگی و شیوع برخی بیماری‌ها شده است.
در این شرایط استان بوشهر با کمبود زیرساخت‌های درمانی روبرو است ولی نگاه‌ها فقط به توسعه صنعت برای درآمدزایی بوده و به مسئولیت‌های اجتماعی کمتر توجه شده است.
سال‌ها است که مطالبه مردم استان بوشهر و مسئولان برای تحقق مسئولیت‌های اجتماعی و مشارکت صنعت در توسعه زیرساخت‌ها بی‌ثمر بوده و تاکنون به نتیجه‌ای که مورد انتظار است ختم نشده است.
در این شرایط مشارکت‌های مردمی در توسعه زیرساخت‌ها و تأمین تجهیزات برای مراکز بهداشتی و درمانی استان بوشهر نقش مهمی داشته است و انتظار می‌رود این کمک‌ها حفظ و افزایش یابد.
مشارکت مردم علاوه بر افزایش امکانات و توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت، نقش مهمی را نیز در تقویت سواد سلامت و توسعه بهداشت و کاهش مشکلات حوزه سلامت خواهد داشت.
در همین راستا خانه مشارکت‌های مردمی در استان بوشهر در سطح استانی و شهرستان شکل گرفته که می‌تواند نقش اساسی در استفاده از ظرفیت‌های مردمی را فراهم کند.
در نشست رؤسای خانه مشارکت‌های مردمی استان بوشهر با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان مسائل و مشکلات حوزه درمان و توسعه مشارکت مردم و خیرین مورد بررسی قرار گرفت.
برنامه‌ریزی برای بهبود وضعیت سلامت در استان
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بزرگترین کمکی که در بحث مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در ایام کرونا به حوزه سلامت شد ارتقای سواد سلامت بوده که بسیار کمک کننده بود.
قاسم برجوئی‌فرد افزود: با آگاهی از چشم انداز حوزه سلامت بدون شک بهتر می‌توانیم برنامه‌ریزی کرده و به اهداف خود دست یابیم.

وی بیان داشت: در تنظیم سند چشم انداز دانشگاه باید برنامه‌ریزی کرده و ببینم به چه روش می‌توانیم هم سلامت هم استانی‌ها را بهبود بخشیده و هم تجهیزات و سرمایه‌ها را متمرکز کنیم تا بتوانیم خدمات ارزشمندتری را ارائه دهیم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: صرف بیمارستان زدن به معنای گسترش حوزه سلامت نیست بلکه باید با فرهنگ سلامت و ارتقا سواد سلامت به این حوزه کمک کرد.
توسعه فعالیت خانه مشارکت‌ها
رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر گفت: استان بوشهر تنها استان کشور است که در هر شهرستان آن، رئیس خانه مشارکت‌ها وجود داشته و برای دو سال انتخاب می‌شوند.
عیسی صفوی در آستانه برگزاری سومین دوره انتخابات رئیس خانه مشارکت‌های استان افزود: انتخاب یک نفر از بین چند نفر به عنوان رئیس خانه مشارکت استان دارای جایگاه حقوقی و مدیریت بالا بوده است.
وی افزود: قرار بود در این جلسه انتخابات هم انجام شود اما با توجه به بررسی شرایط منتخبین به روزهای آینده موکول شد.
نقش مردم در کمک به حوزه سلامت
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به نیازهای حوزه بهداشتی و درمانی استان بوشهر گفت: اصلی‌ترین هدف ما ارتقا کیفی و کمی خدمات حوزه است.
حسن ملکی زاده افزود: در حوزه سلامت تیم جدید مدیریتی به عنوان خدمتگزاران مردم روی کار آمده اند و تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا بهترین و مطلوب‌ترین خدمات را به هم استانی‌ها ارائه دهند.
وی بر نقش مردم در کمک به حوزه سلامت تاکید کرده و تصریح کرد: حوزه سلامت با محدودیت‌های مالی شدید رو به رو بوده و انتظار داریم رؤسای خانه مشارکت‌ها شرایط حضور مردم و خیرین را در پروژه‌های سلامت فراهم کنند.
نقص زیرساخت‌های سلامت
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: زیر ساخت‌های بهداشتی و درمانی استان نیاز به ارتقا و بهره وری داشته و این مهم در بخش دولتی و بخش خصوصی مشهود است.
ملکی‌زاده بیان داشت: در شرایطی که می‌توانیم مبدا جذب گردشگر سلامت باشیم با نقص زیرساخت‌ها دچار مشکل شده‌ایم که امید است با ارتقا بخش خصوصی در این زمینه بتوانیم در زمینه گردشگر سلامت به موفقیت دست پیدا کنیم.