غیرت دینی باید در جامعه تقویت شود/ انتقاد از وضعیت ساحل دیر
غیرت دینی باید در جامعه تقویت شود/ انتقاد از وضعیت ساحل دیر

بوشهر- امام جمعه بندر دیر گفت: اگر غیرت دینی درجامعه کمرنگ شد نتیجه این می‌شود که هراتفاقی کنار ساحل یا جایی دیگر بیافتد مردم خود را مسئول نمی دانند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدعلی حسینی سه شنبه شب به مناسبت دهه تکریم مساجد در نشست با روحانیون و ائمه جماعت شهرستان دیر، اظهار داشت: مساجد در صدر اسلام فقط جای عبادت نبوده، بلکه محل تمرکز همه تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها بوده است.
امام جمعه بندر دیر با بیان اینکه در دهه ۵۰ و ۶۰ در ایران بخوبی شاهد نقش آفرینی مساجد بودیم، افزود: سنگر اصلی مبارزات انقلاب اسلامی و نهضت امام (ره) مساجد بود و در دفاع مقدس هم مساجد نقش برجسته ای داشتند تا آنجایی که گفته شد که ۹۷ درصد از شهدای ما بچه مسجدی‌ها بودند.
وی مساجد را کانون و مهد جهاد اکبر دانست و عنوان کرد: یکی از اصلی ترین فلسفه‌های وجودی مساجد و خانه‌های خدا بعد تربیت و تزکیه و خودسازی است.
حسینی بیان داشت: در فرهنگ دینی مسجد تراز اسلامی دارای ۱۰ شاخص عبادی، سیاسی، علمی و آموزشی، فرهنگی و تربیتی، تبلیغی و بصیرت بخشی، مدیریتی، اجتماعی، قضائی، اقتصادی و مبارزاتی و نظامی است.
وی ادامه داد: مساجد مراکزی هستند که آبادانی و رونق آنها به منزله آبادانی جامعه و حکومت دینی و ضعف آنها نشانه ضعف جامعه اسلامی است.
امام جمعه دیر یکی از کارکردهای مساجد را کاهش آسیب‌های اجتماعی برشمرد و گفت: مساجد نقش اصلی در پیروزی و تداوم انقلاب داشتند و استمرار نظام اسلامی و انقلاب اسلامی هم در گرو همین نقش آفرینی مساجد است.
وی افزود: امروز مسجد تراز اسلامی مسجدی است که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند در فرآیند خودسازی و جامعه پردازی و ایجاد تمدن نوین اسلامی نقش آفرینی کند و مرکز اتصال محله، مدرسه، منزل و مسجد باشد.
حسینی با بیان اینکه امام جماعت مسجد نباید نسبت به مسائل پیرامونی بی تفاوت باشد، خاطرنشان کرد: تشویق دانش آموزان ممتاز، کمک به ازدواج جوانان و فقرا، بها دادن به نوجوانان و جوانان و واگذاری امور مسجد به آنها و برخورد صحیح هیأت امنا با نوجوانان و جوانان در جذب افراد به سنگر مساجد نقش مهمی دارد.
وی با اشاره به اینکه مسجد باید پرورش دهنده انسان‌های جامع متدین، متخلق، بصیر و مسئول باشد، یادآور شد: غیرت دینی باید در جامعه حفظ و تقویت شود چرا که اگر غیرت دینی در جامعه کمرنگ شد نتیجه اش این می‌شود که هر اتفاقی کنار ساحل یا جایی دیگر بیافتد مردم خودشان را صاحب آن نمی‌دانند.
وی ادامه داد: این بی تفاوتی‌ها و ترک امر به معروف و نهی از منکرها نتیجه حساسیت لازم نداشتن مردم نسبت به مسائل دینی است.
وی گفت: در همین شهرستان دیر به بهانه اینکه ما می‌خواهیم مردم شاد باشند اختلاط زن و مرد و رقص و نی انبان راه می‌اندازند در حالی که چند روز بیشتر هم از ولادت امام زمان (ع) فاصله نگرفته‌ایم.
حسینی افزود: دیدگاه عده‌ای این است که ما در فصل نوروز مقلد کسی نیستیم و حتی خدا را هم به رسمیت نمی‌شناسیم و به هر بهانه و قیمت و بهایی می‌خواهیم شاد باشیم و مردم را شاد کنیم.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به جهاد تبیین، بیان کرد: با توجه به سنگین‌ترین جنگ نرم دشمن برای تحریف حقایق و کوچک نشان دادن دستاوردهای بزرگ انقلاب و بزرگ شمردن نقاط ضعف ما باید روشنگری و جهاد تبیین کنیم.
حسینی اضافه کرد: برای امیدوار کردن مردم دستاوردهای انقلاب را بازگو و روشنگری کنیم و شبهات را پاسخ دهیم.
وی تصریح کرد: روحانیون و مبلغین در ماه مبارک رمضان علاوه بر استفاده بیشتر از آیات در سخنرانی‌ها، برنامه تفسیر به صورت مستقل نیز برگزار کنند.
امام جمعه دیر تاکید کرد: جوانان مستعد در خانواده‌ها و مساجد را برای حضور در حوزه علمیه تشویق کنید.