قبض‌های برق در آستانه گرانی/ هزینه برق کدام گروه صفر می‌شود؟
قبض‌های برق در آستانه گرانی/ هزینه برق کدام گروه صفر می‌شود؟

نقره‌داغ مشترکان پرمصرف نزدیک است؛ آن‌گونه که احتمالا ۱۲ درصد مشترکان برق با مشاهده قبوض برق خود در بهمن‌ماه، برق از سرشان خواهد پرید.

مریم فکری: از اول بهمن ماه قرار است مشترکان برق و البته بنا به گفته دولتی‌ها، پرمصرف‌ها برق از سرشان بپرد. آن‌طور که از خبرها پیداست، محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان تغییر خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اوایل دی‌ماه از این موضوع پرده‌برداری کرد. براساس اعلام مصطفی مشهدی‌رجیی، مشترکانی که زیر الگوی مصرف تعیین شده برای هر منطقه برق مصرف می‌کنند، مشمول هیچ افزایش قیمتی نمی‌شوند و کماکان نظام تعرفه‌گذاری مصوب سال ۱۳۹۷ برای این مشترکان لحاظ خواهد شد.
آن‌طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، الگوی مصرف در ماه‌های غیرگرم مناطق عادی برابر ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه بوده و این میزان در ماه‌های گرم مناطق عادی که خردادماه تا شهریورماه است، به ۳۰۰ کیلووات ساعت در یک ماه می‌رسد.
بر اساس آمار، مشترکان خانگی برق به تفکیک پله‌های مصرف، در حال حاضر مشترکان پرمصرفی که مازاد الگوی تعیین شده در هر منطقه برق استفاده می‌کنند، کمتر از ۱۲ درصد کل هستند و بیشتر از ۸۸ درصد مشترکان برق کمتر از الگوی تعیین شده مصرف می‌کنند.

هزینه برق چگونه محاسبه می‌شود؟
براساس مصوبه پنجم دی‌ماه هیات دولت به ریاست سید ابراهیم رییسی، به استناد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و در اجرای حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، چگونگی محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان تعیین شد.
براساس این مصوبه که از اول بهمن‌ماه اجرایی خواهد شد، هزینه مصرف برق مشترکانی که کمتر از ۱۵۰ کیلووات ساعت برق در ماه استفاده می‌کنند رایگان خواهد بود. همچنین در بخش مازاد الگوی مصرف مشترکانی که به‌طور میانگین بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلووات ساعت در ماه مصرف برق دارند، باید بهایی معادل ۱.۵ برابر متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های حرارتی ۲ سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی را بپردازند.
با توجه به اینکه متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های حرارتی ۲ سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی نزدیک به ۴۰۰ تومان برآورد می‌شود، بنابراین تعرفه برق برای مشترکان با مصرف تا ۴۵۰ کیلووات ساعت در ماه برابر ۶۰۰ تومان تعیین می‌شود.
بنا به این مصوبه، مشترکان پرمصرفی که مصرف برق بین ۴۵۰ کیلووات ساعت تا ۶۰۰ کیلووات ساعت در ماه دارند، باید به‌طور میانگین هزینه برق یک‌هزار تومانی برای هر کیلووات ساعت بپردازند. در عین حال، مشترکانی که میزان مصرف برق ماهانه آنها از ۶۰۰ کیلووات فراتر می‌رود، باید هزینه برق یک‌هزار و ۴۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت را پرداخت کنند.
در این میان، تعرفه‌های برق مصارف خانگی مشترکان کمتر از الگوی مصرف براساس تصویب‌نامه سال ۱۳۹۷ هیات وزیران تعیین می‌شود. همچنین تعرفه برق مشترکان خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب برای مصارف کمتر از الگو بر اساس جدول فعلی، مازاد بر آن تا ۱.۵ برابر، تا ۲ برابر و مصارف بیش از ۲ برابر به ترتیب با ضریب (۱.۵)، (۲.۵) و (۳.۵) برابر هزینه تامین برق (متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های حرارتی دو سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت می‌شود.
در محاسبه صورت‌حساب برق ماه‌های گرم برای مشترکان مشمول این مصوبه جز در مناطق گرمسیر یک و سایر مناطق گرم به ترتیب ضریب (نیم) و (هشت دهم) اعمال می‌شود.
بیشتر بخوانید: خبر مهم سخنگوی صنعت برق درباره قیمت برق/ زمان افزایش قیمت‌ها اعلام شد
جزییات تغییر قیمت برق/ کدام گروه مشمول افزایش قیمت نمی‌شوند؟
کدام مشترکان از طرح افزایش قیمت برق حذف شدند؟
سخنگوی صنعت برق چندی پیش در اظهاراتی، با تاکید بر این‌که مشترکانی که زیر الگوی مصرف تعیین شده برای هر منطقه برق مصرف می‌کنند، مشمول هیچ افزایش قیمتی نمی‌شوند و کماکان نظام تعرفه‌گذاری مصوب سال ۱۳۹۷ برای این مشترکان لحاظ خواهد شد، عنوان کرد: دولت بر اساس بند (ی) تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مکلف به اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برق بود، بر همین اساس مطابق تکلیف مجلس مشترکان کم مصرف با قید اینکه تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی باشند، مشمول تعرفه رایگان هزینه برق خواهند شد.
در مصوبه قبلی، الگوی کم مصرفی در مناطق عادی برای ماه‌های غیرگرم معادل ۸۰ کیلووات ساعت در ماه و در دوره گرم معادل ۱۰۰ کیلووات ساعت در ماه بود، اما مطابق مصوبه جدید هیات دولت، الگوی کم‌مصرفی برابر ۵۰ درصد الگوی مصرف تعیین شده است. به عبارت دیگر در حال حاضر الگوی کم مصرفی مناطق عادی در دوره غیرگرم برابر ۱۰۰ کیلووات ساعت و در دوره گرم معادل ۱۵۰ کیلووات ساعت است که در فصل گرم الگوی کم مصرفی ۱.۵ برابر شده و افراد تحت پوشش بیشتر می‌شوند.
این گروه پاداش می‌گیرند
مشترکانی که در ۴ ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه قرار دهند، یا این‌که نسبت به سال قبل کمتر برق مصرف کنند، از پاداش مدیریت مصرف بهره‌مند می‌شوند.
مصطفی رجبی‌مشهدی درباره جزییات این تشویق عنوان کرد: اگر مشترکی در فصل گرم ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کرده و به دنبال آن ۱۰۰ کیلووات ساعت زیر الگوی از برق استفاده کند، از یک پاداش کم مصرفی برابر نرخ اولیه پایه معادل ۴۰ هزار تومان به اضافه ۲۰ هزار تومان بستانکاری برای مصرف زیر الگو بهره‌مند خواهد شد.
چگونه مشترکان بستانکار شوند؟
براساس پیش‌بینی مقامات وزارت نیرو، طرح جدید حداقل ۱۰ درصد کاهش مصرف را در پی خواهد داشت. بنا به گفته سخنگوی صنعت برق، در این طرح پیش‌بینی شده کسانی که مصرف خود را نسبت به دوره مشابه در ماه‌های گرم کاهش دهند و برق مصرفی زیر الگوی مصرفی هر منطقه داشته باشند، از پاداش مدیریت مصرف برخوردار شوند.
به این شکل که پاداش مدیریت مصرف متناسب با هزینه‌های تامین برق خواهد بود که رقم آن جذابیت بیشتری دارد، حتی برای برخی مشترکین می‌تواند از وزارت نیرو و صنعت برق بستان‌کاری ایجاد کند که خود می‌تواند انگیزه‌ای برای مشترکان پرمصرف باشد تا نسبت به کاهش مصرف و صورت‌حساب خود اقدام کنند و هم اینکه کسانی که زیر الگو هستند تلاش کنند تشویق‌هایی را که در تعرفه جدید پیش‌بینی شده دریافت کنند.
۸۵ درصد مشترکان زیر ۳۰ هزار تومان پرداخت می کنند
بنا به گفته سخنگوی صنعت برق، در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مشترکان قبض برق زیر ۳۰ هزار تومان پرداخت می کنند. البته پیش از آن، مدیرعامل شرکت توانیر اعلام کرده بود: بیش از ۹۳ درصد مشترکان خانگی (معادل ۲۷ میلیون مشترک) به‌دلیل رعایت الگوی مصرف ماهانه کمتر از ۵۰ هزار تومان صورتحساب دارند.
دولت دنبال چیست؟
در این میان، وزیر نیرو درباره آیین‌نامه نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان در راستای اجرای بند «ی تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اعلام کرد: بخش عظیمی ازجامعه ما خوشبخانه زیرالگوی مصرف هستند و ما به دنبال این هستیم کسانی که زیرالگوی تعریف شده برق مصرف می‌کنند، با کاهش مصرف، مورد تشویق قرار گیرند. البته این تشویق به صورت کاملا موثر بوده به طوری که در فصول گرم، پیش‌بینی شده این عزیزان با صرفه‌جویی خود در واقع معادل هزینه خرید برق تضمینی، پاداش دریافت کنند.
علی‌اکبر محرابیان در حاشیه بازدید از پروژه‌های صنعت آب و برق در جنوب شرق و شرق استان تهران تصریح کرد: در این آیین‌نامه ما به دنبال این هستیم عده اندکی هم که مصارفشان بالاتر از الگوی مصرف است، مصارف خودشان را در حد الگو تنظیم کنند و در صورتی که به هر دلیل علاقه‌مند نیستند مصارف خود را کاهش دهند، برق مصرفی آنها به صورت غیریارانه‌ای محاسبه شود که این اقدام کاهش مصرف برق از سوی بخش پرمصرف جامعه را در پی داشته و امکان تامین انرژی و استفاده برق در تمام فصول برای همه اقشار فراهم خواهد شد.
۲۲۳۲۲۵