قطب گردشگری جنوب شلوغ شد/ حضور گسترده مسافران نوروزی در گناوه
قطب گردشگری جنوب شلوغ شد/ حضور گسترده مسافران نوروزی در گناوه

گناوه- با آغاز سال جدید، سفرهای نوروزی به شهر گردشگرپذیر گناوه افزایش یافته و در نخستین روز این تعطیلات حضور مسافران و گردشگران در این بندر گسترده و چشمگیر بود.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها عصمت اسماعیلی؛ بهار ۱۴۰۱ در حالی از راه رسیده است که جهان بیش از دو سال پر اضطراب و ناگوار و پر استرس را به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا پشت سر گذاشت و اگر چه هنوز هم سایه این ویروس بر سر مردم جهان برچیده نشده، اما به یمن بهره گیری از روش‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و واکسیناسیون عمومی شرایط بهبودی چشمگیری یافته است.
در کشور ما نیز که مانند همه جهان این شرایط سخت روزگار دشواری را برای همگان رقم زد، اما امسال با کاهش میزان ابتلاء و فروکش کردن نسبی شیوع این ویروس وضعیت شهرها و استان‌ها مناسب‌تر شده است.

با بهبود شرایط کرونایی بسیاری از محدودیت‌ها برداشته شد تا پس از دو سال سخت و طاقت فرسا شاهد روزهای بهاری با حضور مهمانان و گردشگران از نقاط مختلف رنگ و بوی عید را بار دیگر در شهرها و دیارمان بگستراند.
بهار و نوروز برای استان بوشهر به خصوص گناوه معنای دیگری دارد، در این شهر بندری و گردشگر پذیر تا قبل از کرونا در سال‌های اخیر به یمن جاذبه‌های بی نظیر از جمله ساحل و بازار، میلیون‌ها مسافر و گردشگر از اقصی نقاط کشور بار سفر می‌بستند تا با یک سفر به چندین هدف دست یابند، هم از ساحل زیبا و بی نظیر ماسه‌ای لذت ببرند، هم جاذبه‌های گردشگری و طبیعت زیبای آن دیدن کنند، و هم از بازارهای مملو از اجناس ملوانی با قیمت مناسب خرید کنند و نوروز خود را با مهمان نوازی بی نظیر بندر نشینان بگذرانند.
با شیوع کرونا این بندر زیبا با اعمال محدودیت‌ها به مدت دو سال به منظور حفظ سلامت هموطنان و مسافران، خاموش از غوغای مهمانان خود بود و نوروز و سال جدید را در سکوت جشن گرفت و چشم به راه سال‌های بهتر ماند.

امسال با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر آزادانه شدن سفر و برداشته شدن محدودیت‌ها و انجام واکسیناسیون‌های عمومی اکثر مردم، آغوش این بندر زیبا بر روی مهمانان و هموطنان باز شده است.
اگر چه مسافران از هفته‌ها قبل از عید نوروز و تحویل سال و تعطیلات رسمی در این شهر حضوری چشمگیر داشتند ولی این تعداد با آغاز تعطیلات رسمی نوروز و در نخستین روز بهار ۱۴۰۱ بسیار بیشتر بود.
ساحل و سایت تجاری امروز در نخستین روز بهار ۱۴۰۱ مملو از مسافران و گردشگران بود که این بندر را برای سفر نوروزی و گذراندن تعطیلات برگزیده‌اند.
چادرهای مسافران در ساحل و در کمپ‌ها، مدارس و محل‌های اسکان و پارک‌ها و در برخی موارد پیاده رو خیابان‌ها برپا است.

حضور گسترده و چشمگیر مسافران در نخستین روز بهار ۱۴۰۱ روزهای پرازدحام را برای این شهر در روزهای آینده پیش بینی می‌کند.
از ماه‌ها قبل و با پیش بینی حضور گسترده مسافران مسئولان ستاد خدمات سفر شهرستان دست به کار شدند تا شرایط را بعد از دو سال کرونایی به گونه‌ای مطلوب برای مسافران آماده کنند.

آماده‌سازی شهر برای گردشگران
شهردار گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بندر گناوه به واسطه داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان به ویژه ساحل زیبا و بازار تجاری مورد استقبال بسیاری از مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور است.
جواد رستمی افزود: ستاد خدمات سفر شهرستان در راستای فراهم کردن شرایط استقبال و مهمان نوازی از این مسافران و مهمانان تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند و امید داریم که سفر هموطنان و مسافران به این بندر زیبا با خاطرات خوبی همراه شود.
وی تصریح کرد: شهرداری بندر گناوه در استقبال از مسافران بسته‌هایی را آماده و در اختیار مسافران قرار می‌دهد که در این بسته‌های اطلاعات لازم در زمینه گردشگری، مکان‌های موردنیاز برای مسافران، نقشه‌های نقاط اضطراری مشخص شده است.

وی گفت: همچنین در این بسته‌ها کیسه‌های زباله برای جمع آوری پسماندها در اختیار مسافران قرار می‌گیرد تا روند جمع آوری و پاکسازی شهر در مکان‌های مختلف با سرعت بیشتری انجام شود.
شهردار گناوه بیان کرد: با توجه به اینکه از نیازهای اضطراری برای مسافران و گردشگران سرویس‌های بهداشتی و این معضل همواره یکی از مشکلات گناوه در سال‌های گذشته بوده است امسال ۳۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و حدود ۵۰ دوش حمام در نقاط مختلف شهر برای آسایش مسافران در نظر گرفته شده است
وی گفت: این سرویس‌ها و حمام‌ها به صورت شبانه روز برای استفاده مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است و نیروهایی نیز برای کارها نظارت و نظارت بر این مکان‌ها در نظر گرفته شده است.
وی گفت: در زمینه نظافت و زیباسازی شهر کارهای زیادی صورت گرفته و در حال حاضر نیز به صورت شبانه روزی نیروهای این شهرداری مشغول ارائه خدمات و پاکسازی و زیباسازی شهر بخصوص در نقاط پرتردد بازار و ساحل هستند.

استقرار مدیریت ساحل
شهردار گناوه افزود: استقرار مدیریت ساحل، دایر شدن ۵ واحد نمازخانه، پاکسازی ساحل با بکارگیری، اجرای برنامه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، تهیه بسته فرهنگی، از عمده تمهیدات اتخاذشده شهرداری در طول نوار ساحلی است.
رستمی تصریح کرد: شهرداری در ایام نوروز بیشترین بار خدمات دهی را برعهده دارد و علاوه بر اجرای برنامه‌ها متعدد، از چندین دستگاه خدمت رسان عضو ستاد تسهیلات خدمات سفر حمایت و پشتیبانی در بخش‌های مختلف می‌کند.
وی گفت: در حال حاضر جمعیت زیادی به شهر گناوه وارد شده و خیابان‌های منتهی به ساحل مملو از مسافرانی که این بندر را برای سفر انتخاب کرده‌اند.

شهردار گناوه بیان کرد: امید است که ایام نوروز با هماهنگی‌ها و برنامه ریزی های صورت گرفته برای مسافران و گردشگران ارائه شود و سفری خوبی به این بندر داشته باشند.
وی گفت: در صورت تکمیل ظرفیت‌های در نظر گرفته شده در ساحل و پارکینگ‌های شهرداری، با هماهنگی با ادارات مختلف تصمیماتی اتخاذ شده تا از فضاهای در اختیار خود برای اسکان هموطنان استفاده کنند و جاهای غیر ساحل بتوان برای خدمات دهی استفاده کرد.

آماده سازی ۵۰ مدرسه برای مسافران
مدیر آموزش و پرورش شهرستان گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر، تبریک سال جدید به اظهار داشت: با تشکیل ستاد خدمات سفر شهرستان، ستاد اسکان فرهنگیان شهرستان گناوه نیز تشکیل شده است.
ضرغام مردانی افزود: جهت اسکان فرهنگیان ۵۰ مدرسه شامل ۴۵۶ کلاس و اتاق و ۳۵ سالن در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن فضای اردوگاه دانش آموزی نیز برای اسکان مسافران و فرهنگیان در شهرستان آماده شده است.
وی گفت: علاوه بر مدارس شهر گناوه از مدارس روستاها بخصوص روستاهای بخش مرکزی که نمای رو به ساحل و زیبا دارند نیز برای اسکان مسافران آماده شده است و مسافران و فرهنگیان که به این شهرستان سفر می‌کنند می‌توانند از این مکان‌ها نیز برای اسکان بهره مند شوند.
مردانی گفت: جهت خدمت رسانی مطلوب‌تر و رفاه حال مسافران و فرهنگیان محترمی که به این شهرستان سفر می‌کنند دو پایگاه اسکان اسکان فرهنگیان در شهرستان در ورودی از سمت خوزستان و از سمت بوشهر در نظر گرفته شده است که در هر پایگاه ۸ تا ۱۰ نفر نیرو به مشغول فعالیت هستند و ضمن ثبت نام مسافران و فرهنگیان، راهنمایی هموطنان، اطلاعات لازم را ثبت و نوبت دهی و وارد می‌کنند و به مدارس راهنمایی می‌کنند.