قطعی مکرر آب در بزرگترین روستای استان بوشهر/ شبکه فرسوده است
قطعی مکرر آب در بزرگترین روستای استان بوشهر/ شبکه فرسوده است

بوشهر- نبود آب پایدار، هدررفت بالا در شبکه فرسوده و قطعی مکرر آب شرب در روستای دهقاید دشتستان باعث نارضایتی و گلایه مندی اهالی روستا شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: روستای دهقاید از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان به عنوان بزرگترین و پرجمعیت‌ترین روستای استان بوشهر با مشکلات فراوانی روبرو است که یکی از مهمترین مشکلات آن را می‌توان مسئله آب شرب دانست.
استان بوشهر و به ویژه شهرستان دشتستان از نظر تأمین آب طی سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده است و روستای دهقاید نیز در این زمینه مشکلات زیادی دارد.
تأمین آب شرب پایدار یکی از خواسته‌های اساسی و اصلی مردم روستای دهقاید است که علی‌رغم وعده‌های مکرر مسئولان برای رفع این مشکل، هنوز اقدامی عملی در این زمینه صورت نگرفته است.
یکی از مهمترین مشکلات حوزه تأمین آب در روستای دهقاید مربوط به هدررفت آب در شبکه آبرسانی روستا است که باعث شده تا توزیع آب نیز با مشکل روبرو باشد. نوسازی شبکه می‌تواند مشکلات این بخش را کاهش دهد.
هدررفت آب بالا است
نایب رئیس شورای دهقاید در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: به جرأت می‌توان گفت در سال گذشته هدر رفت آب از طریق فرسودگی لوله‌های آبفا در دهقاید خیلی بالاتر از آن چیزی هست که فکرش را می‌کنیم و از استانداردها فاصله زیادی گرفته است.
رسول باصولی اضافه کرد: شعار درست مصرف کنیم را باید زمانی به مردم گفت که زیرساخت‌های سالمی داشته باشیم و ابتدا باید از هدر رفت آب توسط تأسیسات شرکت آبفا جلوگیری شود تا مردم هم نسبت به توجه جدی به این شعار اقدام کنند و از مردم انتظار صرفه جویی داشت.
وی تاکید کرد: هر چند بر اساس آموزه‌های دینی صرفه جویی و استفاده بهینه از آب بر همگان لازم است ولی مسئولان هم باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

لزوم نوسازی شبکه فرسوده آب
عضو شورای اسلامی دهقاید نیز در این زمینه بیان داشت: با بازدیدهای میدانی صورت گرفته در طول این مدت به این نتیجه رسیده‌ایم که نوسازی شبکه فرسوده آب دهقاید هزینه نیست بلکه سرمایه‌ای است.
نجف آبشیرینی با تاکید بر لزوم نوسازی و بهسازی شبکه آب دهقاید، اضافه کرد: در صورت اجرای این مهم از هدر رفت این دُرّ گرانبها و مایه حیات و میراث آیندگان جلوگیری خواهد شد.
لزوم توجه مناسب به دهقاید
رئیس شورای اسلامی روستای دهقاید در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مردم از وضعیت آب در روستا گلایه‌مند هستند و انتظار می‌رود که مسئولان عزمی جدی در زمینه تأمین آب داشته باشند.
احمدزاده از همکاری ریاست محترم آبفا شهرستان نسبت به امکاناتی که در این راستا در سال‌های گذشته به دهقاید اختصاص داده شده تشکر کرد و افزود: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد نگاه ویژه‌تر این شرکت به دهقاید باشیم.
وی تصریح کرد: در صورتی که نسبت به نوسازی شبکه آب در روستای دهقاید اقدام شود شاهد بهبود وضعیت آبرسانی و رفع بسیاری از مشکلات در این روستا خواهیم بود.
هدررفت آب در شبکه‌های آبرسانی استان بوشهر بسیار بالا است و سالانه حدود نیمی از آبی که وارد شبکه‌های آبرسانی استان بوشهر می‌شود، به مشترکین نمی‌رسد تا در مسیر هدر رفته باشد.
یکی از اقداماتی که باید همواره مد نظر باشد، نوسازی مستمر شبکه‌های آبرسانی است؛ این نوسازی اگر مستمر نباشد، میزان هدررفت آب بالاتر می‌رود و تأمین آب با چالش‌های جدی‌تری روبرو خواهد بود.
در استانی که بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی آن وارداتی است و از استان‌های همجوار تأمین می‌شود، باید از منابع موجود بهترین استفاده را برد؛ منابعی که هر سال محدودتر می‌شود و مشکلات بیشتری را شاهد هستیم.
روستای دهقاید به عنوان بزرگترین روستای استان بوشهر با کمبود جدی منابع آبی روبرو است و اگر هدررفت آب در شبکه‌های آبرسانی روستا کاهش یابد، بسیاری از مشکلات کمبود آب روستا حل می‌شود.