محیط زیست گناوه :آلودگی نفتی تاسیسات گلخاری  دراین شهرستان غیرمجاز دفن شده است
محیط زیست گناوه :آلودگی نفتی تاسیسات گلخاری  دراین شهرستان غیرمجاز دفن شده است

گناوه – ایرنا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: آلودگی نفتی تاسیسات نفت منطقه گلخاری در نزدیکی روستای گماران این شهرستان به صورت غیرمجاز دفن شده است.

کامبیز عبدالهی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: درپی تماس رئیس شورای اسلامی روستای گماران مبنی بر  آتش‌سوزی طبیعت حوالی آن روستا، بلافاصله در محل حاضر و جهت علل آن  بررسی و کارشناسی لازم صورت گرفت و مشخص شد این اتفاق بر اثر نشت نفت از تاسیسات نفت گلخاری بوده است.

وی اظهارکرد: با بررسی های به عمل آمده محدوده‌ای در حدود  یک کیلومتر با عمق قریب به ۶۰ سانتی‌متر دچار آلودگی نفتی شده است .

عبدالهی گفت: در بازدید مجددی که با رئیس شورای اسلامی شهرستان و همچنین عضو شورای اسلامی استان بوشهر از گناوه از این نقطه به عمل آمد ، جزییات اتفاق روی داده بررسی و ثبت شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه افزود: باتوجه به اینکه  آلودگی ایجاد شده باید از طبیعت برداشته و به مکان تعیین شده‌ شرکت نفت منتقل شود اما این مهم صورت نگرفته و فقط با خاکریزی  دفن شده است که  این اداره از طریق مراجع قضایی پیگیر این معضل زیست محیطی خواهد شد.

میدان  نفتی گلخاری از میدان‌های نفتی ایران در استان بوشهر است، که در فاصله ۲۰ کیلومتری از شمال‌شرقی بندر گناوه نزدیکی روستای گماران مستقر است.

منطقه نفتی  گلخاری از میدان‌های تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است، که عملیات بهره‌برداری از آن توسط شرکت نفت و گاز گچساران انجام می‌شود.

شهرستان گناوه فاقد دفتر شرکت نفت برای  پاسخگویی به مسایل و مشکلات این حوزه است.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر علاوه بر همجواری با تاسیسات و شرکت‌های مهم نفتی، در مسیر اصلی و شاهرگ خطوط لوله‌های انتقال نفت خام در بستر دریا به پایانه نفتی جزیره خارگ قرار دارد.