مسابقه قیمت کالاهای سبد خانوار با تورم/ رشد ۵٠ تا ٢٠٠ درصدی قیمت ها ثبت شد
مسابقه قیمت کالاهای سبد خانوار با تورم/ رشد ۵٠ تا ٢٠٠ درصدی قیمت ها ثبت شد

براساس بررسی های میدانی صورت گرفته کالاهای اساسی به طور میانگین در سال گذشته افزایش قیمت بیش از ۵۰ درصدی را تجربه کردند و در برخی از محصولات این رشد قیمت‌ها از ۲۰۰ درصد نیز فراتر رفته است.

نگارعلی _ بررسیها نشان می دهد رشد قیمت ها در ماه های اخیر روی دور تند قرار دارد و روند رشد قیمت ها در ماههای اخیر بویژه قیمت کالاها و خدمات ضروری مردم روندی شتابانی داشته است.

اقتصاد ایران در دهه گذشته با تورم و رکود اقتصادی بی سابقه‌ای مواجه بوده است و طی سال‌های اخیر تحریم‌ها و تنگنای ناشی از بحران کرونا به رکود تورمی در کشور دامن زده است.

گزارش های مرکزآمار حاکی از آن است که در سال گذشته اقتصاد کشور همواره با تورم بالای ۴۰ درصد مواجه بوده است و با وجود آنکه آخرین گزارش تغییرات قیمتی در اسفند ماه ۱۴۰۰ حاکی از کاهش ۱.۲ درصدی تورم در نسبت با بهمن ماه است اما کارشناسان بر اساس مشاهدات قیمتی و سیاست های کلان اقتصادی روند تورم را کماکان صعودی پیش‌بینی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

توافق اولیه یا نهایی برای آزادسازی/ جزییات جدید درباره پول‌های بلوکه شده چیست؟

قیمت عجیب تلویزیون‌های لاکچری در بازار/ این تلویزیون ۲۱۲ میلیون تومان قیمت دارد

خبر مهم رییس کل بانک مرکزی درباره پول جدید ایران/ اعلام جزییات

به گفته کارشناسان اقدامات گسترده دولت سیزدهم در حوزه اقتصاد کلان به افزایش بیشتر نرخ تورم دامن خواهد زد؛در این میان پس از صدور دستور رییس جمهوری در خصوص شناسایی پشت پرده گرانی ها بسیاری از کارشناسان آدرس دقیقی درباره چرایی رشد قیمت ها دادند و به افزایش شدید نقدینگی و اضافه برداشت بانک ها و حذف تدریجی ارز ۴٢٠٠ تومانی و افزایش ارز مبنای محاسبه تعرفه گمرکی استناد کردند.

با این حال دولت در آمارهای خود استناد به مهار تورم می کند .گفته می شود نرخ تورم در حال کاهش است اما سیاست های اتخاذ شده نظیر درج قیمت تولیدکننده بر حالا و …جر افزایش ابهام و سردرگمی نتیجه دیگری در بر نداشته است.

در این بین افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزدها در سال ۱۴۰۱ مقوله دیگری است که نگرانی کارشناسان را در خصوص افزایش افسارگسیخته نرخ تورم در کشور برانگیخته است.

از طرف دیگر توقف مذاکرات برجامی منجر به بازگشت انتظارات تورمی در بازار شده است و مشاهدات میدانی حاکی از شدت گرفتن روند افزایش قیمت ها به خصوص در بازار کالاهای اساسی در بازه زمانی اواخر اسفند ۱۴۰۰ تا اواسط فروردین ۱۴۰۱ است.

قیمت گوشت گوساله از تورم پیشی گرفت

گوشت قرمز اولین کالای اساسی بود که رشد قیمت آن در ابتدای فروردین ماه بسیار خبر ساز شد و پس از آن نوبت به گوشت مرغ رسید؛ مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت مرغ از فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ افزایش ۷۱ درصدی را تجربه کرده است و در بازار گوشت قرمز نیز هر کیلوگرم گوشت گوسفندی به طور میانگین در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ افزایش قیمت ۳۶ درصدی داشته است و هر کیلوگرم گوشت گوساله نیز در این مدت ۵۶ درصد گران شده است.

رشد ۱۲۵ درصدی قیمت برنج در یک سال

در بین سایر کالاهای اساسی قیمت برنج که قوت غالب ایرانیان است در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است؛ به طور میانگین قیمت برنج ایرانی درجه یک در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۲۵ درصد افزایش داشته است.

در خصوص برنج‌های خارجی موجود در بازار، میانگین قیمت برنج پاکستانی در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ نزدیک به ۳۷ درصد افزایش داشته است.

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که روند افزایش قیمت برنج در روزهای اخیر شدت بیشتری نیز گرفته است و در برخی خرده فروشی ها قیمت برنج ایرانی درجه یک از ۱۰۰ هزار تومان نیز گذر کرده است.

سیب زمینی رکورد گرانی را زد

بررسی های میدانی صورت گرفته حاکی از آن است که در بین کالاهای اساسی، میوه و سبزیجات نیز از این افزایش قیمت‌ها در امان نبوده اند؛ یکی از محصولاتی که افزایش قیمت آن در روزهای ابتدایی فروردین ماه بسیار خبرساز شد، گوجه سبز بوده است.

فروش گوجه سبز ۴ میلیون تومانی در بازار تجریش در اوایل فروردین ماه در حالی خبرساز شد که به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان این گوجه سبز مربوط به آلانیا ترکیه بوده است که به صورت قاچاق به ایران آمده بوده است؛ بررسی های میدانی صورت گرفته حاکی از آن است که در حل حاضر هر کیلوگرم گوجه سبز در بازار به قیمت ۱۸۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته ۱۲۵ درصد گران‌تر است.

این افزایش قیمت‌ها اما تنها به میوه‌های فصل محدود نشده است به طوری که هر کیلوگرم سیب قرمز در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۱ درصد گران شده است.

در بازار سبزیجات نیز وضعیت به همین منوال است؛ بر اساس بررسی های میدانی صورت گرفته هر کیلوگرم سیب زمینی در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۰۸ درصد گران شده است.

در بین سایر کالاهای اساسی افزایش قیمت خرما نیز در ماه های اخیر شدت گرفت به طوری که قیمت هر کیلوگرم خرما از ۳۵هزار تومان در فروردین ۱۴۰۰ به ۶۰ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۱ رسید و هر شانه تخم مرغ نیز در این بازه زمانی رشد قیمت ۹۷ درصدی داشته است.

رشد قیمت حبوبات نیز در این مدت بسیار چشمگیر بوده است؛ هر کیلوگرم نخود در بازه زمانی فروردین ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۴۷ درصد گران شده است و قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز نیز از ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان در فروردین ۱۴۰۰ به ۵۶ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۱ رسیده است.

۲۲۳۲۲۷