مستند آثار فرهنگی و تاریخی خارگ ساخته می‌شود
مستند آثار فرهنگی و تاریخی خارگ ساخته می‌شود

بوشهر- مدیر پایگاه میراث ملی جزیره خارگ گفت: آثار فرهنگی و تاریخی خارگ در قاب مستند ساز برنامه ایرانگرد از شبکه یک سیما ملی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام اسلامی عصر شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: یک تهیه کننده و کارگردان مستند پربیننده ایران‌گرد به دعوت این پایگاه و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر به سفر به این جزیره تولید مستندی فاخر از آثار و ابنیه تاریخی و همچنین آداب و رسوم کهن به ویژه موسیقی آئینی لیوا را آغاز کرد.
مدیر پایگاه میراث ملی جزیره تاریخی و کهن خارگ با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی این جزیره تاریخی و کهن گفت: این برنامه مستند که در حوزه معرفی میراث فرهنگی، آثار تاریخی، آداب و فرهنگ و رسوم کهن، میراث طبیعی و …فعالیت می‌کند و جزیره تاریخی و کهن خارگ با دارا بودن پنج اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی نظیر بقعه متبرکه میر محمد ابن حنفیه، گور معابد ساسانی، کتیبه هخامنشی، قنوات تاریخی و کلیسای نسطوریان شاخص ترین مکان برای معرفی فرهنگ و تمدن خلیج همیشه فارس است که مستند نگاری این آثار به انجام رسید.
شهرام اسلامی در ادامه با بر شمردن ظرفیت‌های طبیعی در جزیره تاریخی و کهن خارگ گفت: دیگر ظرفیت این جزیره وجود مناظر و سواحل زیبا و بکر است که گاهاً تلفیق این فضاها با باغ‌ها و قنوات و صخره‌های مرجانی تصاویر و مناظری بسیار زیبا را به وجود آورده که بخش‌هایی از این زیبایی‌ها توسط گروه مستند ساز برنامه ایرانگرد به تصویر کشیده شده است.
اسلامی ضمن تاکید بر حمایت از محیط زیست در کنار میراث فرهنگی و تاریخی گفت: این جزیره تاریخی و کهن میزبان تعداد زیادی از آهوان است که به طور آزادانه در سطح جزیره زیست می‌کنند و هم اکنون به عنوان یکی از ظرفیت‌های بالقوه این جزیره در حوزه گردشگری است که از نگاه دوربین مستند نگار ایرانگرد دور نماند.
مدیر پایگاه میراث ملی جزیره تاریخی و کهن خارگ در ادامه با اشاره به نقش و خواستگاه موسیقی در کالبد فرهنگ و تمدن خارگ افزود: این جزیره تاریخی و کهن دارای ظرفیت‌های موسیقیایی بسیار غنی نظیر لیوا یا زار، دوت و … است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده‌اند و گروه مستند ساز ایرانگرد ضمن ثبت موسیقی مولید حضرت رسول اکرم (ص) در قاب دوربین تصاویر بسیار زیبا از اجرای مراسم آئینی لیوا را نیز ثبت و ضبط کردند.