معمای دستمزد؛ افزایش حقوق کارگران منتفی می‌شود؟
معمای دستمزد؛ افزایش حقوق کارگران منتفی می‌شود؟

امسال در حالی در ایام روز جهانی کارگر قرار داریم که این روزها کارگران کشور زیر فشار مشکلات تورمی و گرانی‌ها قرار دارند و حتی بنا به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد، هزینه‌های آنها را پوشش نخواهد داد.

مریم فکری: با وجود گذشت حدود یک ماه و نیم از مصوبه دستمزد، همچنان موجی از انتقادها به این مصوبه به گوش می‌رسد؛ این در حالی است که به نظر می‌رسد در تمام بنگاه‌های دایر در کشور، دستمزد افزایش یافته به کارگران پرداخت شده است. تا پیش از این کارفرمایان اعتقاد داشتند که افزایش ۵۷ درصدی دستمزد باعث تورم شدید و تعدیل نیروی کار می‌شود و حالا هم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مدعی شده که باید قدرت خرید کارگران افزایش یابد، نه دستمزدشان.

محمدرضا پورابراهیمی متذکر شده؛ درخواست بازنگری در دستمزد مصوب، توسط کمیسیون اقتصادی به رییس مجلس داده شده و احتمالا در جلسه سه‌جانبه روسای سه قوه، در هفته آینده تعدیلاتی در دستمزد اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار که آیا افزایش ۵۷.۴ درصدی دستمزد کاهش می‌یابد؛ پاسخ داده؛ پیش‌بینی من این است که باتوجه به اینکه رییس جمهور به علت بیکاری و تورم گسترده افزایش دستمزد، با اصلاح آن موافق است، دستمزد تغییر کند.

افزایش ۵۷ درصدی کف دستمزد کارگران قطعی است

اما اظهارات رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی است که اخیرا شورای اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تصمیم شورای عالی کار برای افزایش ۵۷ درصدی کف دستمزد کارگران قطعی است.

در این اطلاعیه آمده که گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال تعدیل افزایش حداقل حقوق کارگران نادرست است.

در ادامه این اطلاعیه تاکید شده است: دولت قاطعانه از سربازان خط مقدم تولید ملی -هم کارگران و هم کارفرمایان- حمایت می‌کند و معیشت کارگران را خط قرمز خود می‌داند.

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت نیز درخصوص تعدیل دستمزد کارگران اعلام کرد؛ میزان افزایش حقوق کارگران با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی در شورای عالی کار مصوب و ابلاغ هم شده است.

به گفته او، هیچ برنامه‌ای برای تعدیل حداقل دستمزد کارگران در دستور کار نیست.

بیشتر بخوانید:

ماجرای حمله به افزایش ۵۷ درصدی دستمزد/ خدایی: اگر دولت تورم را صفر درصد نگه می‌داشت، نیازی به افزایش حقوق نبود

خبر مهم وزیر کار درباره دستمزد ۱۴۰۱/ افزایش حقوق کارگران چقدر روی جهش تورم اثر داشت؟

بحث دستمزد تمام شده است

در این فضا، علی خدایی، عضو کارگری شورایعالی کار در واکنش به اظهارات رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: شورایعالی کار، نهادی سه‌جانبه و غیردولتی است و هیچ نهاد یا فردی فراتر از این شورا، نمی‌تواند مصوبات آن را تغییر دهد؛ ضمن اینکه مزد ۱۴۰۱ با مشارکت هر سه گروه دولت، کارگری و کارفرمایی تعیین شده و به هیچ وجه قابل تغییر نیست.

خدایی ضمن انتقاد از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که با اظهارات خود موجی از نگرانی در میان کارگران کشور به وجود آورد، تصریح کرد: بحث دستمزد تمام شده است و مزد مصوب به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد؛ شورای اطلاع‌رسانی دولت و معاون روابط کار وزیر کار نیز با قطعیت اعلام کردند که افزایش مزد قطعی و غیرقابل تغییر است

کارگران از تکیه‌گاهی سازمانی محروم هستند

در این میان، حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به روز جهانی کارگر اظهار داشت: در حال حاضر کارگران در ایران بدترین و سخت‌ترین شرایط زندگی را نسبت به ۴، ۵ دهه اخیر در کشور تجربه می‌کنند. تورم بالا همراه با گرانی‌های روزافزون، کمر کارگران را زیر بار فشار زندگی خم کرده است.

وی افزود: گسترش فقر در جامعه کارگری، امروز بزرگ‌ترین و نگران‌کننده‌ترین دغدغه کشور است. بیکاری و عدم امنیت شغلی از مشکلات حاد دیگری است که سال‌هاست جامعه کارگری را رنج می‌دهد، بنابراین خواسته اولیه و ضروری کارگران در کشور، ایجاد اتحادیه‌ها و سندیکاهای مستقل کارگری است.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: متاسفانه کارگران کشور از پشتوانه و تکیه‌گاه سازمانی برای حمایت و پیگیری مطالبات خود محروم هستند. فعالیت‌های کارگری بدون داشتن نهادهای کارگری تقریبا غیرممکن است.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: کارگران برای پیگیری مطالبات خود با مشکلات زیادی در کشور روبه‌رو هستند. فعالان کارگری و نمایندگان مستقل کارگری هنوز در ایران زیر سایه نظارت‌ها و محدودیت‌های دستگاه‌های امنیتی قرار دارند؛ رویکردی که به هیچ‌وجه به نفع منافع کارگران نبوده است.

۲۲۳۲۲۵