من سهامدار پرسپولیس نیستم/ هرکس این کار را کرده مجرم است!
من سهامدار پرسپولیس نیستم/ هرکس این کار را کرده مجرم است!

به گزارش خبرنگار مهر، در پی حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا، اسناد مختلفی از نواقص و تخلفات این دو باشگاه که منجر به عدم صدور مجوز حرفه‌ای برای آنها از سوی AFC شده بود، منتشر شده است. همزمان با انتشار این اسناد مشخص شده است که استقلال و پرسپولیس صد درصد دولتی […]

به گزارش خبرنگار مهر، در پی حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا، اسناد مختلفی از نواقص و تخلفات این دو باشگاه که منجر به عدم صدور مجوز حرفه‌ای برای آنها از سوی AFC شده بود، منتشر شده است.
همزمان با انتشار این اسناد مشخص شده است که استقلال و پرسپولیس صد درصد دولتی نیستند و هر دو باشگاه چند سهامدار جزئی هم دارند. مالکیت پرسپولیس ۹۸ درصد در اختیار سازمان تربیت بدنی بوده و ۲ درصد هم در اختیار چهار عضو سابق هیات مدیره این باشگاه از جمله محمد رویانیان و مرحوم جعفر کاشانی! گفته می‌شود ۲.۵ درصد سهام استقلال هم در اختیار افرادی چون علی فتح الله زاده، مرحوم منصور پورحیدری و… است.
در نخستین واکنش به انتشار این خبر، محمد رویانیان مدیرعامل سابق پرسپولیس سهامداری اش در پرسپولیس را تکذیب و از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد.
رویانیان که صبح امروز دوشنبه با رادیو تهران گفتگو می‌کرد، در واکنش به این خبر گفت: من الان خبرش را دیدم. ظاهراً زمان آقای علی آبادی (رئیس سابق سازمان تربیت بدنی) بوده است!
وی در پاسخ به این سئوال که آیا این خبر حقیقت دارد؟ تاکید کرد: نه بابا؛ چه حقیقتی؟ این چه حرفی است؟ علی آبادی سال ۸۴ رئیس تربیت بدنی بوده است. من اواخر سال ۹۰ به پرسپولیس آمدم. یعنی ۶ سال قبل، سهام را به نام من کرده است؟ چطور من اطلاع ندارم؟ این حرف‌ها سندیت ندارد و درست نیست.
وی تصریح کرد: بعد از آقای علی آبادی، آقای سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی شد و بعد از آن هم سازمان تربیت بدنی به وزارت ورزش تبدیل شد که آقای عباسی آمد. بعد از آن بود که من مدیرعامل شدم.
مدیرعامل سابق پرسپولیس در خصوص اینکه ظاهراً AFC این اسناد را منتشر کرده است، یادآور شد: بنده اصلاً نه اطلاع دارم نه تایید می‌کنم. به هیچ عنوان با عقل جور در نمی‌آید. نمی دانم چه نامه‌هایی در کجاها جعل می‌شود.

رویانیان در واکنش به این موضوع که یک شرکت آلمانی به مدارک استقلال و پرسپولیس رسیدگی کرده است، گفت: ممکن است در زمان علی آبادی چیزی را به اعضای هیات مدیره یا مدیرعامل طبق بند یا قانونی … بنده نیمه دوم سال ۱۳۹۰ تنها مدیرعاملی بودم که با رای مجمع باشگاه مدیرعامل شدم و با وجود اینکه سال ۹۲ از این باشگاه رفتم، تا سال ۱۳۹۷ در ثبت شرکتها من مدیرعامل شناخته می‌شدم. این یکی از تخلفات وزارت وقت ورزش بود. بعد از من ۷ نفر را آوردند که سرپرست بودند و این خلاف بوده است و باید در ثبت شرکتها مدیر بعد از من معرفی می‌شد یا در مجمع رای می‌گرفت. هیچکدام از این مراحل و پروسه‌های اداری بعد از رفتن من طی نشده است.
وی ادامه داد: متاسفانه من را تا سال ۹۷ مدیرعامل می‌دانستند. شاید رسیدگی‌ها در ارتباط با این مسئله استناد کرده‌اند که چه کسی رسماً مدیرعامل بوده است. رسماً من تا ۹۷ بودم ولی اسمی تا سال ۹۲ در پرسپولیس بودم. بنده تنها مدیرعاملی بودم که رسماً بعد از وزارت ورزش شدن سازمان تربیت بدنی و حتی زمان سازمان تربیت بدنی در مجمع باشگاه انتخاب شد.
مدیرعامل سابق پرسپولیس با تاکید مجدد بر اینکه سهامدار این باشگاه نیست، گفت: تایید نمی‌کنم که ثبت شده است. عرض می‌کنم تنها مدیرعامل رسمی از قبل از وزارت ورزش شدن سازمان تربیت بدنی تا سال ۹۷ یعنی نزدیک به ۱۰ سال که مجمع باشگاه انتخاب کرد، من بوده‌ام. آقایانی که بعد از من آمدند تا زمان گرشاسبی یعنی آقایان پروین، رحیمی، سیاسی، نژاد فلاح، طاهری همه اینها رسمی و قانونی مدیرعامل باشگاه نبودند.
رویانیان همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر حضور مصطفی آجورلو به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال اظهار کر: آجورلو سابقه ورزشی اش از من بیشتر بوده و در تیم پاس مدیریت کرده و مسئول تربیت بدنی نیروهای مسلح بوده است. او شاید عکس با شورت ورزشی هم داشته باشد و نیروی مناسبی است.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا اگر دوباره به گذشته برگردد مدیرعامل پرسپولیس می‌شود؟ تاکید کرد: الان پیشنهاد بشود نمی آیم. به گذشته برگردم هم دیگر قبول نمی‌کنم. همان شبی که تصمیم گرفتم مدیرعامل بشوم، صبحش با عباسی وزیر وقت ورزش صحبت کردم و اعلام استعفا کردم چون دیدم کار من نیست. دوستانم مثل دادکان هم نصیحتم کردند و مخالف -حضور در پرسپولیس- بودند. من هم بلافاصله استعفا کردم ولی به زور چون تصمیم گرفته بودند گفتند یک مدت بمان که یک مدت شد سه سال!
مدیرعامل سابق پرسپولیس درباره اینکه به نظر می‌رسد سهام پرسپولیس به اسم شما باشد اما شاید شما در جریان نیستید، گفت: نه. بعید است دیگر. اواخر سال ۹۰ من مدیرعامل رسمی پرسپولیس شدم. اسم باشگاه پرسپولیس هم پیروزی بود. در محاکم تلاش کردیم و اسم پرسپولیس را برگرداندیم. چطور می‌توانم در جریان نباشم کاری به نام من کرده باشند؟ هرکسی این کار را کرده، مجرم است و باید با او برخورد شود. بعید است مرا در جریان نگذارند. مگر می‌شود؟ اگر این کار را کرده باشند که خیلی بلبشو است!
رویانیان در خصوص حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان آسیا تاکید کرد: میلیون‌ها طرفدار این دو باشگاه می‌خواستند استقلال و پرسپولیس را در آسیا ببینند که یکهو محروم شدند. این یک شوک بود. این حق هوادار و تیم خوب پرسپولیس و بازیکنان و سرمربی اش نبوده است. اینکه چرا سیستم دست روی دست گذاشته و انباشت ایجاد کرده… نمی‌توانم قضاوت کنم. نمی دانم چرا قبل از اینکه AFC و فیفا نظر بدهند در سیستم داخل ما این اصلاح نشد و چند سال درست نشده است.
وی گفت: از سال ۱۳۹۰ مصوبه مجلس است که استقلال و پرسپولیس در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفتند و هرگونه تخصیص پول از منابع دولت به این دو باشگاه ممنوع شد. ۱۰ سال است تکلیف قانون، خصوصی سازی دو باشگاه بوده است. فکر می‌کنید یکی از عوامل اصلی برای مجوز حرفه‌ای نمی‌تواند این باشد؟
رویانیان در پایان درباره انتقادهایی که به حضور سیاسی‌ها و نظامی‌ها در ورزش و فوتبال می‌شود و آنها را به عنوان مقصران این وضعیت می‌شناسند، اظهار کرد: نه دیگر؛ ببینید وقتی درختی می‌افتد تبردار زیاد می‌شود. اتفاقی که افتاد، همه را شوکه کرد. حالا دنبال زمین و آسمان می‌گردند تا ببینند مقصر کیست. بنده به عنوان مدافع صد درصد این موضوع هستم که می گویم. مجمع پرسپولیس شامل سه وزیر به بنده حکم دادند که باید این باشگاه را خصوصی کنید. تمام کارهایش را انجام دادم و شرکت ایجاد کردم. بعدش ما رفتیم. چرا هشت سال است رها شده؟ اشکال از همینجا است. وقتی دولت -مالکیت دو باشگاه را – رها نکرده مجبور است از خودش مدیر بگذارد. دولت که از بیرون مدیر نمی‌آورد. باید وابسته خودش و نظامی و سیاسی باشد. یکسری افراد هم از بیرون آورده‌اند که خرابترش کردند! حرف من این است که اساس آن و نظام مدیریت ما مشکل دارد. عدم اجرای قانون که مجلس آن را در سال ۱۳۹۰ تصویب کرده، مشکل است. حالا دولت فردی را سه سال پیش یا پنج سال پیش گذاشته است. آن فرد بدبخت چه گناهی کرده است. او را به پرسپولیس می‌برند و بیچاره اش می‌کنند!