میزان جایگزینی جمعیت در استان بوشهر پائین است
میزان جایگزینی جمعیت در استان بوشهر پائین است

بوشهر- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: میزان جایگزینی جمعیت در استان بوشهر پائین است.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم برجوئی‌فرد ظهر یکشنبه در دومین مجمع سلامت شهرستان دیلم اظهار داشت: بی‌توجهی به موضوع پسماند می‌تواند برای مردم هر شهر و حتی ساکنان روستاها نیز مشکل‌آفرین باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در رابطه با موضوع سلامت و پسماند بیان کرد: در هر مکانی مثل سایت دفن پسماند که میکروب وجود داشته باشد، طبیعتاً باعث شیوع بیماری می‌شود.
وی عنوان کرد: هدف ما از تشکیل مجمع سلامت با موضوع پسماند این است که در حوزه سلامت قبل از آنکه بیماری شایع شود سرمایه‌گذاری‌های هدفمند صورت گیرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآور شد: مبحثی که امروز فوق‌العاده حائز اهمیت است و مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است، جمعیت و فرزند آوری است.

وی اضافه کرد: در دهه ۷۰ و ۸۰ نرخ باروری در استان بوشهر سه و چهار فرزند بود اما امروز گرایش بیشتر خانواده‌ها به سمت تک‌فرزندی است و این موضوع در آینده‌ای نه‌چندان دور، جمعیتِ غالب را به سمت سالمندی سوق می‌دهد.
دکتر برجوئی‌فرد مطرح کرد: برای اینکه جمعیت ثابت بماند هر زوج به‌طور متوسط باید ۲.۱ فرزند به دنیا بیاورند که به آن میزان جایگزینی جمعیت گفته می‌شود که امروز این عدد در استان بوشهر ۱.۴ و میزان خطرناکی است.
دومین مجمع سلامت شهرستان دیلم با حضور فرماندار، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، امام‌جمعه دیلم، رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی، مسئول امور خیرین دانشگاه علوم پزشکی و اعضای شورای اداری شهرستان دیلم برگزار شد.