میزبانی بوشهری‌ها از زائران ۵ استان/ ۵۴ موکب در عراق مستقر شد
میزبانی بوشهری‌ها از زائران ۵ استان/ ۵۴ موکب در عراق مستقر شد

بوشهر- موکب‌داران استان بوشهر علاوه بر برپایی ۴۱ موکب از جنوب تا شمال استان برای میزبانی از زائران پنج استان، ۵۴ موکب را نیز در عراق راه‌اندازی کرده‌اند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: چند هفته‌ای است که مردم از کشورهای مختلف راهی عراق می‌شوند تا در مراسم باشکوه پیاده‌روی اربعین حسینی شرکت کنند و روز به روز به تعداد زائران افزوده می‌شود.
در استان بوشهر نیز مردم از هفته‌ها پیش سفر خود به عراق را آغاز کرده‌اند و گروهی با پای پیاده از شهر خود راهی بین‌الحرمین شده‌اند و بسیاری از مردم نیز با اتوبوس خود را به مسیر پیاده‌روی می‌رسانند.
موکب‌داران استان بوشهر در راستای میزبانی مناسب از زائران اربعین حسینی برنامه‌ریزی کرده و اقدامات گسترده‌ای را از هفته‌ها پیش آغاز کردند و این روزها شاهد برپایی موکب‌هایی در نقاط مختلف چه در داخل استان و چه در خارج از استان هستیم.
راه‌اندازی ۹۵ موکب
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به منظور برپایی مراسم اربعین حسینی و مشارکت مردم استان در این برنامه‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته است.
عبدالرضا مطاف با اشاره به برپایی ۹۵ موکب توسط اهالی استان بوشهر در داخل استان و خارج از استان بیان کرد: در مجموع ۳۴ موکب از عسلویه تا دیلم در استان بوشهر راه‌اندازی شده است.
وی ادامه داد: موکب‌های داخل استان به زائران اربعین حسینی از استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان خدمات‌دهی می‌کنند.

ایجاد ۵۴ موکب در عراق
مطاف با اشاره به اینکه ۴۱ موکب توسط موکب‌داران استان بوشهر در داخل کشور برای خدمات‌دهی به زائران اربعین راه‌اندازی شده است، تعداد موکب‌های بوشهری‌ها در کشور عراق را ۵۴ موکب عنوان کرد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر افزود: هفت موکب در مرز شلمچه، پنج موکب در نجف اشرف، ۱۶ موکب در مسیر نجف اشرف به کربلا و ۳۳ موکب نیز در کربلا مستقر هستند.
مطاف بیان کرد: این مواکب برای پنج وعده غذایی موظف هستند روزانه ۴۷۱ هزار و ۸۷۰ پرس غذا برای زائران آماده و زمینه اسکان روزانه ۵۸ هزار و ۳۴۰ نفر را فراهم کنند.
انتقال مستمر زائران به مرز
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اقدامات لازم برای جابجایی زائران اربعین استان بوشهر انجام شده و پایانه‌های استان در حال خدمات‌دهی هستند.
عبدالکریم اخترشناس اتوبوس‌های ویژه و اتوبوس‌های ویژه در استان بوشهر برای انتقال زائران به مرز عراق در نظر گرفته شده است که با نرخ مصوب اقدام به جابجایی زائران می‌کنند.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بوشهر بیان کرد: از ۲۰ شهریور اتوبوس‌های مقصد استان بوشهر در پایانه شلمچه برای بازگشت زائران مستقر هستند.
وی افزود: درخواست داریم که زائران هم‌استانی حتی در کشور عراق در مسیر بازگشت اسم پایانه ورود خود به کشور را به سرشماره ۲۰۰۰۱۴۱۴ ارسال کنند تا ما برای اعزام اتوبوس ارزیابی مناسب را داشته باشیم.
افزایش ۵۰ درصدی موکب‌ها
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: در زمان حاضر ۹۵ موکب از این استان برای خدمات رسانی به زائران اربعین در مسیرهای داخلی، مرز شلمچه، نجف اشرف، مسیر نجف به کربلا و کربلا مستقر هستند.
اکبر پورات افزود: راه اندازی این تعداد موکب نسبت به ۶۲ موکب سال ۹۸ افزایش ۵۰ درصدی نشان می‌دهد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر بیان کرد: با همکاری کمیته‌های فرهنگی و آموزشی تلاش شده مواکب در کنار انجام کار پذیرایی، برنامه‌های فرهنگی در راستای ترویج معاریف اسلامی و تبیین قیام کربلا برگزار کنند.
پورات اضافه کرد: تلاش شده کمبود کالاهای اساسی مواکب از جمله آرد، برنج، روغن و گوشت از طریق کمک‌های مردمی و دستگاه‌های مسئول تأمین شود.
صدور گذرنامه زائران در ۱۰ دقیقه
به گفته فرمانده انتظامی استان بوشهر، افرادی که گذرنامه ندارند و برای اولین بار می‌خواهند گذرنامه دریافت کنند باید به پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه کنند که اگر گذر موقت بخواهند برای یک نوبت پیاده روی اربعین صادر می‌شود
سردار حیدر سوسنی اضافه کرد: این افراد اگر گذرنامه دائم بخواهند در مدت چهار روز یک کد رهگیری به دست فرد می‌رسد و با آن کد روند صدور گذرنامه خود را می‌تواند پیگیری کند.
وی بیان کرد: آن‌هایی هم که گذرنامه شأن مخدوش نشده با مراجعه به اداره گذرنامه در کمتر از ۱۰ دقیقه گذرنامه آن‌ها تمدید می‌شود.
سردار سوسنی افزود: برای رفاه حال هم استانی‌ها از ساعت هشت تا ۱۳ روز جمعه میز خدمت در مصلای جمعه بوشهر برپا می‌شود تا مردم بتوانند در کمتر از ۱۰ دقیقه گذرنامه خود را تمدید کنند.
وی اضافه کرد: آن‌هایی نیز که اقدامات لازم برای تمدید گذرنامه را انجام داده اند، اما هنوز کد رهگیری دریافت نکرده اند با مراجعه به پلیس به علاوه ۱۰ می‌توانند کد رهگیری را درخواست کنند و پیگیر گذرنامه خود شوند.
سردار سوسنی تاکید کرد: آن‌هایی که مدارکشان کامل نیست یا گذرنامه شأن تمدید نشده است به مرزها مراجعه نکنند.