ناسازگاری زنجیره‌ای گل‌محمدی بامدیران پرسپولیس/سهم «فنی» چقدر است
ناسازگاری زنجیره‌ای گل‌محمدی بامدیران پرسپولیس/سهم «فنی» چقدر است

به گزارش خبرنگار مهر، پرسپولیس نخستین جام فصل جاری را در سیرجان مقابل فولاد از دست داد، اتفاقی که هر چند از جهتی ناکامی بزرگ و اتفاق غیرقابل جبران به شمار نمی رود اما زمینه آشکار شدن برخی از مشکلات درونی این باشگاه را فراهم ساخته است. یحیی گل محمدی بدون تردید یکی از بهترین […]

به گزارش خبرنگار مهر، پرسپولیس نخستین جام فصل جاری را در سیرجان مقابل فولاد از دست داد، اتفاقی که هر چند از جهتی ناکامی بزرگ و اتفاق غیرقابل جبران به شمار نمی رود اما زمینه آشکار شدن برخی از مشکلات درونی این باشگاه را فراهم ساخته است.

یحیی گل محمدی بدون تردید یکی از بهترین و موفق ترین مربیان فوتبال ایران در سال های اخیر بوده اما نحوه تعامل با مدیران از جمله نقاط ضعف اصلی وی به شمار می رود.

گل محمدی در دوره مدیریت انصاری فرد وارد پرسپولیس شد، با توافق و قراردادی که تبعات ناشی از آن و عدم پرداخت مبلغ سنگین رضایتنامه از باشگاه پدیده همچنان گریبان سرخ ها را گرفته و به یکی از مشکلات اصلی آنها مبدل شده است.

بعد از انصاری فرد با رسول پناه مدیرعامل بعدی دچار اختلافات جدی شد ، چندین بار تهدید و حتی اقدام به استعفا کرد، رسول پناه خواسته ها و انتظارات او را غیر معمول و نامتعارف دانست و در نهایت با انتشار آن ویدئوی معروف از مدیریت قرمزها برکنار شد.

رسول پناه البته همچنان آن ویدئو را تنها اشتباه خودش می داند و در سایر موارد منتقد جدی عملکرد گل محمدی است بر این مبنا که باور دارد یحیی به دنبال اختیاراتی بیش از یک سرمربی است و عملا در کار مدیرعامل باشگاه دخالت می کند.

صدری مدیرعامل قبلی پرسپولیس هم از دیگر مدیرانی است که فراز و نشیب هایی در همکاری با گل محمدی داشت. سرمربی سرخ ها انتقادات زیادی در زمان مدیریت صدری مطرح کرد با این وجود پس از پرداخت بخشی از مطالبات بازیکنان ابتدا گل محمدی و دستیارانش و سپس تعدادی از اعضای تیم با استوری های حمایتی صدری را مدیری موفق دانستند که برای حل مشکلات پرسپولیس تلاش می کند.

گل محمدی البته بلافاصله پس از اعلام خبر کنار رفتن صدری انتقادات را از سر گرفت ، به عدم پرداخت پاداش ها، کمتر از ۱۵% مبلغ قرارداد بازیکنان، مشکل زمین تمرین و عدم جذب بازیکن اشاره کرد اما مشخص نشد مدیری که پرسپولیس را تا نیم فصل با چنین شرایطی اداره کرده بر چه اساس مدیر موفقی بوده و کدام مشکل این باشگاه را حل کرده که گل محمدی با استوری حمایتی تلاش‌های وی را شایسته قدردانی دانسته است؟

و حالا نوبت به درویش رسیده مدیری که تازه از راه رسیده بخشی از مبالغ مطالبات بازیکنان را پرداخت کرده، قراردادی برای تغییر محل تمرینات پرسپولیس به امضا رسانده تلاش کرده اسپانسر جدید جذب کند و کم کم بخشی از مشکلات انباشته سرخ ها را رفع کند.

برای قضاوت در خصوص عملکرد درویش باید بیشتر منتظر ماند اما روی صحبت با سرمربی موفق و شایسته این روزهای پرسپولیس است که به نظر می رسد باید تلاش کند آرامش بیشتری برای اعضای تیمش به وجود بیاورد.

پرسپولیس هرچند از نظر درصد قرارداد دریافتی شرایط ایده آلی نداشته اما با توجه به مبالغ قابل توجه و چشمگیر قرارداد بازیکنانش اتفاقا بیشتر از بسیاری دیگر از تیم های لیگ برتر و مبالغی قابل توجه به حساب اعضای این تیم واریز شده است.

آپشن ها و مبالغ قرارداد بازیکنان و اعضای کادر فنی این تیم با بسیاری از تیم های لیگ به هیچ وجه قابل قیاس نیست و مدیران پرسپولیس در سال های اخیر همواره بر این مشکل تاکید داشته اند که هر میزان درآمدزایی کردند باز هم چیزی از کوه عظیم بدهی های گذشته ، مطالبات بازیکنان خصوصا پاداش و آپشن های قراردادها کم نشده و به همین دلیل این باشگاه همچنان بدهکار است.

چه کسی است که نداند مبلغ قرارداد کادر فنی فعلی پرسپولیس یکی از گران ترین کادرهای تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران به شمار می رود ، هرچند شایستگی های این کادر بر کسی پوشیده نیست اما طبیعتا هزینه های کمر شکنش ممکن است مدیران بعدی را هم نابود و به سرنوشت مدیران قبلی دچار کند.

گل محمدی از سویی منتقد عملکرد باشگاه در نقل و انتقالات است اما بررسی اسامی ذکر شده در لیست خرید سرمربی پرسپولیس بیشتر نشان می دهد که این انتخاب ها برای فضاسازی رسانه ای و تحت فشار قرار دادن باشگاه صورت گرفته است.

به طور مثال کدام عقل سلیمی می پذیرد که سپاهان مغانلو، نورافکن و دانیال اسماعیلی فر را به پرسپولیس، رقیب اصلی خودش در لیگ بفروشد؟ یا قلعه نویی چرا باید صادقی و تیکدری دو بازیکن ثابت و اصلی خودش را به فروش برساند.

پرسپولیس در پست هافبک هجومی از وحید امیری ، سیامک نعمتی ، عالیشاه ، پهلوان و مهدی ترابی استفاده می کند اما نام علیرضا کوشکی هافبک هجومی پیکان که به فولاد پیوست هم در لیست این تیم دیده می شود. حال آنکه کوشکی با پرداخت مبلغ ۶ میلیارد تومان تنها برای رضایتنامه راهی فولاد شد و با دستمزد خودش بیش از ۸ میلیارد برای این باشگاه هزینه داشته و پرسپولیس چرا باید در این مقطع برای این پست با ترافیک موجود بازیکنانش ۸ میلیارد در نقل و انتقالات نیم فصل هزینه کند؟

باید پذیرفت بخشی از این فشارها و تلاش ها از جمله استعفاهای نمایشی ، مصاحبه و اظهار نظرهای مداوم در مورد عملکرد مدیران و اینگونه اقدامات مانوری برای کاهش فشار از روی کادر فنی و انتقال آن به مدیریت باشگاه است که نتیجه آن در فضای هواداری کاملا مشخص است.

در این شرایط هر ناکامی تنها به گردن مدیرعامل افتاده ، پرسپولیس هر چند ماه با کناره گیری یا برکناری مدیرانش مواجه شده و این بی ثباتی مدیریتی وضعیت اقتصادی فاجعه بار این باشگاه را رقم زده است.