وزارت ورزش برای «تولید» و «اشتغال دانش بنیان» برنامه داشته باشد
وزارت ورزش برای «تولید» و «اشتغال دانش بنیان» برنامه داشته باشد

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا شجیع در زمینه موانع اجرای سیاست های اشتغال آفرین در وزارت ورزش و جوانان گفت: موضوع تولید و اشتغال هیچ گاه برنامه جدی سازمان متولی ورزش نبوده و در برهه هایی از زمان شاهد نهادسازی های شکلی و بدون خروجی بوده ایم. وی ادامه داد: در اواخر عمر سازمان تربیت […]

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا شجیع در زمینه موانع اجرای سیاست های اشتغال آفرین در وزارت ورزش و جوانان گفت: موضوع تولید و اشتغال هیچ گاه برنامه جدی سازمان متولی ورزش نبوده و در برهه هایی از زمان شاهد نهادسازی های شکلی و بدون خروجی بوده ایم.
وی ادامه داد: در اواخر عمر سازمان تربیت بدنی سابق، برای دوره ای کوتاه دفتر اشتغال و کارآفرینی تشکیل شد و در اوایل دولت یازدهم هم شاهد تشکیل کارگروه اشتغال وزارت ورزش و جوانان بودیم. در آن زمان قرار بود نظام جامع اشتغال دانش آموختگان حوزه ورزش تدوین شود که به دلیل تغییر مدیریت ها و عدم پیگیری لازم به جایی نرسید.
شجیع ادامه داد: پس از آن بود که ایده تأسیس «سازمان نظام تخصصی ورزش» به عنوان یک پیش نیاز ضروری برای اشتغال مولد و تخصصی در ورزش مطرح شد که پس از تلاشی دو ساله و تصویب در هیأت دولت، متأسفانه آن هم به دلیل دفاع ناکارآمد نماینده وزارت ورزش در کمیسیون اجتماعی مجلس به جایی نرسید و از دستور کار خارج شد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: پس از شش سال از این اتفاق، شاهد تأسیس مرکز مشارکت ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش در وزارت ورزش و جوانان بودیم. مرکزی که به چارت تشکیلاتی وزارتخانه اضافه شد و در ابتدا خیلی از کارشناسان را امیدوار کرد. اما در ادامه تلاش های این مرکز برای نظام بخشی به ذینفعان اقتصادی بخش ورزش و شرکت های ورزشی دانش بنیان، باز هم به دلیل تغییر مدیریت ها و سیاست ها به جایی که هدف گذاری شده بود نرسید. نتیجه اینکه شاهد یک بی اعتمادی فراگیر نسبت به اقدامات وزارت ورزش در حوزه های تولید ‌و اشتغال هستیم و فعالیت های این بخش هیچگاه از حد امضای تفاهم نامه جلوتر نرفته است.
شجیع در مورد دلایل این امر اظهار داشت: از دلایل این امر می توان به نبود یک برنامه منسجم در این راستا اشاره کرد، برنامه ای که فرصت های اشتغال زای حوزه ورزش را شناسایی کرده و اقدامات مرتبط با اشتغال آفرینی را در سه حوزه سیاستگذاری، نهادسازی، و تنظیم مقررات طراحی و اجرایی کند. با برگزاری نشست های نمایشی با شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های ورزشی اتفاق خاصی نمی افتد و امیدوارم دوستانمان در وزارت ورزش، دیگر وقت فعالان اقتصادی را در جلسات هم اندیشی بی نتیجه تلف نکنند. به شدت نیازمند برنامه ای هستیم که موانع و مشکلات اجرایی را از پیش پای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان ورزشی بردارد.
وی در پایان تأکید کرد: وقتی علی رغم تأکیدات مقام معظم رهبری، هنوز محصولات ورزشی ارزان یک کشور دیگر به محصولات تولیدی یک شرکت دانش بنیان داخلی ترجیح داده می شود، این امر به منزله شکست سیاست های نمایشی و بخش نامه ای ما است. با بخش نامه نمی شود مشکلات را حل کرد و تردید نداشته باشید که بخش ورزش دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه های تولید و اشتغال دانش بنیان است، به شرطی که برنامه داشته باشیم و از رویدادهای نمایشی و بدون خروجی پرهیز کنیم.