پرده‌برداری از صف‌های طولانی جایگاه‌های سوخت/ ۵۰ درصد نازل‌ها در جایگاه‌ها از کار افتاده‌اند
پرده‌برداری از صف‌های طولانی جایگاه‌های سوخت/ ۵۰ درصد نازل‌ها در جایگاه‌ها از کار افتاده‌اند

رئیس انجمن کارفرمایی شرکت های زنجیره ای تامین و توزیع فرآورده های نفتی کشور گفت: علت اصلی صف‌های طولانی در جایگاه‌ها ناکارآمد بودن و منسوخ شدن سیستم‌های کارت خوان است.

نگارعلی_ در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر غیرفعال شدن کارت‌های سوخت آزاد موجود در جایگاه‌ها در فضای مجازی منتشر شده است؛ بر اساس این اخبار تنها افراد دارای کارت سوخت می توانند سوختگیری کنند. در پی انتشار این اخبار برخی مسئولین اعلام کردند که کارت‌ های آزاد موجود در جایگاه‌ ها فعال هستند و اخبار منتشر شده در فضای مجازی صحت ندارد.
هر اتفاقی ممکن است بیافتد
در این خصوص ناصر رئیسی فرد، رئیس انجمن کارفرمایی شرکت های زنجیره ای تامین و توزیع فرآورده های نفتی کشور به خبرنگار خبرآنلاین گفت: هیچ چیز در جامعه ما بعید نیست و هر چیزی ممکن است اتفاق بیافتد و متاسفانه این بی اخلاقی وجود دارد اما تاکنون بنده چیزی نشنیده ام و اقدامی صورت نگرفته است و تمام جایگاه های ما کارت سوخت آزاد را در اختیار دارند چراکه بنزین سوپر تنها با آن کارت زده می‌شود و با کارت شخصی نمی‌شود بنزین سوپر زد و تنها در یکی دو تا از شهرهای مرزی کارت آزاد نیست و این افراد باید با کارت مخصوص بنزین بزنند که این وضعیت از گذشته به همین صورت بوده است و اما در بقیه مناطق کشور کارت سوخت در جایگاه‌ها موجود است.
چرا صف‌های جایگاه‌ها طولانی شده است؟
رئیس انجمن کارفرمایی شرکت های زنجیره ای تامین و توزیع فرآورده های نفتی کشور در پاسخ به این پرسش که چرا صف‌های جایگاه‌ها در روزهای اخیر طولانی شده است؛ گفت: علت اصلی آن ناکارآمد بودن و منسوخ شدن سیستم‌های کارت خوان است؛ بنده در روز سه‌شنبه نامه تندی به مدیریت سامانه هوشمند سوخت نوشتم و در این نامه اظهار کردم که در صورتی که ۵۰ درصد نازل‌های بنزین جایگاه‌های ما غیرفعال شود ما آن جایگاه را تعطیل خواهیم کرد. در هر جایگاهی که تشریف می‌برید حداقل ۵۰ درصد نازل‌ها به دلیل خراب بودن کارت‌خوان‌هایی که کارت‌های سوخت را می‌خوانند از رده خارج شده است و قطعه و تعمیرکار مناسب ندارند و تعداد زیادی از آنها فرسوده است و قطعاتی که تعویض می‌کنند ۲۴ساعت بیشتر کار نمی‌کند.
بیشتر بخوانید:
گزارش مرکز آمار: رشد اقتصادی ١۴٠٠ مثبت شد
بازار ارز آرام خواهد گرفت؟ / نمی‌شود از بانک مرکزی انتظار معجزه داشت
اظهار نظر صریح میرکاظمی درباره قیمت بنزین/ شرایط برای نان سنتی تغییر نمی‌کند
وی در ادامه افزود: زمانی‌ که نزدیک به ۵۰ درصد نازل‌ها از کار می‌افتد، جایگاه شلوغ می‌شود و تنش در جایگاه بالا می‌گیرد و مردم با یکدیگر درگیر می‌شوند و از طرف دیگر این اتفاق را از چشم جایگاه‌دار می‌بینند و در این گرما با کارگران جایگاه درگیر می‌شوند که هم برای جایگاه و هم برای جامعه بسیار خطرناک است و متاسفانه این سامانه هوشمند، کارت سوخت و سهمیه بندی به غیر از مشکل، رانت و ناهنجاری و زمان‌بر کردن سوخت‌گیری برای مردم دستاورد دیگری نداشته است.
رئیسی فرد در ادامه با اشاره به این موضوع که اصرار دولت برای استفاده از این سیستم ناکارآمد جای ابهام دارد؛ گفت: تمام این مطالبی که ما اینجا گفتیم برای مدیریت این سامانه نیز فرستادیم اما دریغ از اینکه یک تلفن شود و مورد پیگیری قرار گیرد.

در این بین شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای برخی شایعات مطرح شده در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر حذف کارت سوخت آزاد جایگاه‌ داران را تکذیب کرد.
در این اطلاعیه آمده است؛
۱- به اطلاع عموم هموطنان عزیز می‌رساند؛ در پی انتشار برخی اخبار در رسانه‌ها و فضای مجازی در خصوص حذف کارت سوخت جایگاه‌داران از چرخه عرضه بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت کشور به اطلاع مردم عزیز می‌رساند موارد مورد اشاره شایعه‌ای بیش نیست و همچنان مطابق روال گذشته عرضه بنزین در تمامی مناطق ۳۷ گانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با نرخ اول بصورت یارانه‌ای (۱۵۰۰ تومانی) و بنزین با نرخ غیر یارانه‌ای (۳۰۰۰ تومان) انجام می‌شود.
۲- همچنین درباره افزایش قیمت بنزین، به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند این موضوع نیز تکذیب می‌شود و هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین گرفته نشده است و اساساً چنین موضوعی هم مطرح نیست .
۳- از هموطنان عزیز تقاضا می‌شود به شایعات منتشر شده در فضای مجازی توجه نکرده و اخبار صحیح را از سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به آدرس niopdc.ir دریافت کنند.

۲۲۳۲۲۷