پرسپولیس منتظر شکست استقلال مقابل سپاهان است/ نکونام صاحب سبک است
پرسپولیس منتظر شکست استقلال مقابل سپاهان است/ نکونام صاحب سبک است

به گزارش خبرنگار مهر، احمد جمشیدیان پیشکسوت و کارشناس فوتبال در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین شرایط دو تیم آسیایی سپاهان و فولاد، وضعیت استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر و احتمال صعود ملوان از لیگ دسته اول نقطه نظراتش را ارائه داد که مشروح صحبت‌های او را در زیر می‌خوانیم. سپاهان مثل […]

به گزارش خبرنگار مهر، احمد جمشیدیان پیشکسوت و کارشناس فوتبال در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین شرایط دو تیم آسیایی سپاهان و فولاد، وضعیت استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر و احتمال صعود ملوان از لیگ دسته اول نقطه نظراتش را ارائه داد که مشروح صحبت‌های او را در زیر می‌خوانیم.
سپاهان مثل لیگ در آسیا
هافبک پیشین تیم سپاهان در خصوص وضعیت این تیم در لیگ قهرمانان گفت: سپاهان آسیا را هم مثل لیگ شروع کرد و ادامه داد. شروعی طوفانی به لحاظ نتیجه و سپس نتایجی ضعیف تا جایی که امروز صعود آنها از گروه به اما و اگرها رسیده است. از کیفیت بازی سپاهان در هیچ‌یک از دیدارهای آسیایی‌اش به جز بازی با التعاون که خیلی زود ۱۰ نفره شد نمی‌توان ایراد گرفت. اما آنها در نتیجه‌گیری عملکرد خوبی نداشتند.
وی افزود: شخصاً ترجیح می‌دادم وقتی سپاهان مقابل التعاون ۱۰ نفره شد دست به یک بازی با سیستم پایه دفاعی می‌زد و دفاع منطقی می‌کرد. شکست یک بر صفر به مراتب بهتر از شکست ۳ بر صفر بود. اما محرم نویدکیا به هیچ وجه بازی دفاعی دوست ندارد و حتی ترجیح داد مقابل تیم عربستانی در عربستان و با یک بازیکن کمتر هم با سیستم تهاجمی بازی کند که این به ضرر او و تیمش تمام شد.
سرنوشت سپاهان دست خودش نیست
جمشیدیان بیان داشت: متاسفانه جدول به گونه ایست که سرنوشت سپاهان امروز دست خودش نیست. شاگردان محرم نه تنها باید الدحیل را شکست دهند، بلکه باید اتفاقات دیگری هم در این گروه و حتی در گروه‌های دیگر روی دهد تا آنها بتوانند صعود کنند. اگر واقع بین باشیم بگوییم سپاهان شانسی کمتر از ۲۰ درصد برای صعود به مرحله بعدی دارد.
همان همیشگی برای فولاد
کارشناس فوتبال در خصوص عملکرد فولاد در لیگ قهرمانان بیان داشت: برای فولاد بهترین توصیف این است که بگوییم «همان همیشگی». نکونام از زمانی که هدایت فولاد را بر عهده گرفت توانست چند ویژگی بسیار خوب را به این تیم اضافه کند که بارزترین آنها فاکتورهای جسارت، ثبات و جنگندگی است. فولاد با نکونام روندی یک نواخت و ثابت داشته است. آنها فراز و نشیب ندارند و با همین روند در آسیا عملکرد خوبی داشتند و نتیجه آن را هم گرفتند. من به فولادی‌ها و به خصوص به جواد نکونام به صورت ویژه تبریک می‌گویم.

نکونام تنها مربی صاحب سبک است
وی اضافه کرد: نکونام نزدیک به یک دهه در لالیگا بازی کرد و نزدیک به یک دهه هم از نزدیک با کی روش کار کرد و امروز مشخص می‌شود در همه این مدت مشغول جمع کردن اطلاعات و دانش بوده است تا امروز به خوبی داشته‌هایش را نشان دهد. وقتی نکونام در حالی که تازه ۴۱ سال سن دارد و در همین سن یک صعود از لیگ یک به لیگ برتر، یک قهرمانی حذفی، یک قهرمانی سوپرجام و یک صعود آسیایی دارد، یعنی یکی از بهترین مربیان ایران است و از این هم بهتر می‌شود.
کارشناس فوتبال ایران ادامه داد: شاید بعضی‌ها به رفتارهای تاکتیکی نکونام ایراد بگیرند و او را به فوتبال دفاعی متهم کنند. اما نکونام می‌داند از فوتبال چه می‌خواهد. او امروز صاحب سبک است و شاید اغراق نباشد اگر بگویم تنها مربی است که سبک خاص خودش را دارد. او در گروه آسیایی قرار دارد که بهترین خطوط حمله را دارند اما تیم نکونام در همین گروه تنها یک بار دروازه‌اش باز شده است.
نکونام بازیکنان مازاد استقلال و پرسپولیس را احیا کرد
جمشیدیان خاطرنشان کرد: وقتی کار نکونام ارزش بیشتری پیدا می‌کند که او با بضاعت کم و تیم متوسط و بدون ستاره فولاد این موفقیت‌ها را به دست آورده است. حتی در لیگ هم به رده چهارم رسیده و شاید اگر زمان بیشتری داشت شانس زیادی برای قرار گرفتن در رده‌های بالاتر هم پیدا می‌کرد.
وی گفت: شما به خریدهای نیم فصل دوم فولاد نگاه کنید و ببینید او بازیکنانی را به خدمت گرفت مثل شیری، رضاوند و آقاسی. بازیکنانی که استقلال و پرسپولیس آنها را نخواستند و بعد از پیوستن به فولاد بهترین عملکرد را داشتند و کاملاً احیا شدند.
حساس‌ترین بازی نیم فصل دوم
بازیکن سابق تیم‌های استقلال و سپاهان در خصوص دیدار پیش روی این دو تیم در لیگ برتر اظهار داشت: جدول طوری است که باید این بازی حساس‌ترین بازی از نیم فصل دوم دانست. هر دو تیم پر مهره هستند و فوتبالی بسیار جسورانه و با کیفیت ارائه می‌دهند. این بازی برای استقلال بسیار مهم است. اما از نظر جدولی آن حساسیت بالا را برای سپاهان ندارد. هرچند سپاهان نیم نگاهی به رده دوم جدول دارد و با شناختی که از نوید کیا دارم مطمئنم او ول کن جدول نیست و تا آخرین روز برای مکان دوم می‌جنگد.
وی ادامه داد: استقلال ماه‌هاست شکست نخورده و اگر در اصفهان زمین گیر شود، وارد فاز جدیدی از بحران می‌شود که جمع کردن آن بسیار سخت است. اما اگر آبی پوشان با امتیاز از اصفهان بازگردند دیگر در جدول دست نیافتنی نیستند و به احتمال زیاد قهرمانی این فصل شان را امضا می‌کنند. البته که شاگردان مجیدی به جز سپاهان ۵ حریف سرسخت دیگر هم تا پایان فصل پیش رو دارند. اما بازی با سپاهان را برای آنها می‌توان به بازی مرگ و زندگی تشبیه کرد.
تاثیر نتایج آسیایی سپاهان بر لیگ
جمشیدیان تصریح کرد: یکی از عواملی که روی این بازی تاثیر دارد، صعود یا عدم صعود سپاهان در آسیا است. اگر سپاهانی‌ها موفق به صعود در آسیا شوند با انگیزه‌ای مضاعف و روحیه‌ای دو چندان به دیدار استقلال می‌آیند و اگر غیر از این باشد، شرایط برای استقلال بهتر است. البته این را هم در نظر داشته باشیم حضور سپاهان در آسیا این تیم را در شرایط مسابقه نگه می‌دارد و این در حالی است که استقلال از شرایط مسابقه به دور است. آبی پوشان بعد از اواخر اسفند که در دربی حضور پیدا کردند تنها ۲ بار در سال جدید به میدان رفته‌اند و این ممکن است در عملکرد آنها تاثیر گذار باشد. شاید برخی‌ها بگویند سپاهان به واسطه حضور در آسیا خسته است، اما در شرایط مسابقه بودن حتی با خستگی بهتر از دوری از شرایط بازی است.
وی گفت: بازی با سپاهان پیچ آخر قهرمانی برای استقلال است و حتی چشم پرسپولیسی‌ها هم برای قهرمانی به ساق سپاهانی‌هاست. آخرین امیدهای پرسپولیس برای قهرمانی به شکست استقلال در اصفهان است و اگر آبی پوشان این پیچ را هم به سلامت عبور کنند، تا حدود زیادی امیدهای پرسپولیس هم برای قهرمانی به ناامیدی تبدیل خواهد شد.
تاثیر مربیان استقلالی و برخی پیشکسوتان
پیشکسوت آبی پوشان در ادامه این گفتگو بیان داشت: من یک گلایه دارم از برخی از پیشکسوتان استقلال و بعضی از مربیان استقلالی که در لیگ برتر مشغول هستند. من توقع ندارم مربیان استقلالی به قهرمانی این تیم کمک کنند، اما واقعاً این انتظار را هم ندارم که آنها خارج از زمین فوتبال سد راه قهرمانی شوند. متاسفانه در این ماه‌ها رفتارهایی دیدم که باور کردم برخی از مربیان استقلال تعمدا قصد وارد کردن فرهاد مجیدی به حاشیه را دارند و سرانجام هم این اواخر شاهد چنین اتفاقی بودیم. در حالی که مجیدی اصلاً نیاز نداشت وارد حاشیه شود، اما متاسفانه اینگونه شد و سرانجام او عصبی شد که این قطعاً تمرکز او را بر هم زده و بر نتایج استقلال هم تاثیر می‌گذارد.

فاصله خوب استقلال نسبت به پرسپولیس
جمشیدیان به فاصله ۶ امتیازی آبی پوشان مقابل پرسپولیس اشاره کرد و گفت: این فاصله در ۶ هفته مانده به پایان مسابقات فاصله خوبی است، اما انصافاً بازی‌های استقلال به مراتب دشوار تر از پرسپولیس است و شاید امیدوار ماندن پرسپولیسی‌ها به ادامه این رقابت همین بازی‌های دشوارتر آبی پوشان است.
کارشناس فوتبال ایران یادآور شد: البته که از نظر من پرسپولیس هم تیمی نیست که خودش هم بتواند در هر ۶ دیدار باقی مانده پیروز شود. این پرسپولیس تیمی نیست که بتواند این فاصله را از بین ببرد و از استقلال پیشی بگیرد مگر آنکه آبی پوشان در ادامه مسابقات نتایج غیر قابل پیش بینی را بگیرند.
صعود احتمالی ملوان به لیگ برتر
جمشیدیان که سابقه طولانی بازی در ملوان انزلی را هم دارد در خصوص صدرنشینی این تیم در لیگ دسته اول و شانس بالای صعود آنها به لیگ برتر گفت: برای ملوان بسیار خوشحالم چون خودم را از خانواده این تیم ریشه دار و قدیمی جدا نمی بی نم. این سومین سالی است که پژمان نوری و مازیار زارع این تیم را رهبری می‌کنند و آنها به خوبی زیرساخت‌های صعود را برای ملوان آماده کردند. من تا حدودی با توجه به جدول و فاصله زیادی که بین ملوان و دیگر تیم‌ها ایجاد شده کار صعود را برای این تیم تمام شده می‌دانم.
کارشناس فوتبال در پایان گفت: به جز آن بسیار امیدوارم که ملوان بعد از صعود به لیگ برتر شرایطی داشته باشد در همان اولین سال حضور در سطح اول فوتبال ایران ناچار نشود برای بقا دست و پا بزند. البته که با اطلاعاتی که در این زمینه دارم تا حدودی خیالم آسوده است چون تصورم این است که شرایط برای ادامه حیات این تیم بدون دغدغه سقوط در لیگ برتر فراهم است.