پرونده کم‌آبی نخلستان‌های تنگستان بسته می‌شود
پرونده کم‌آبی نخلستان‌های تنگستان بسته می‌شود

بوشهر- مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به رهاسازی آب سد خائیز برای نخلستان‌های اهرم، گفت: پرونده کم‌آبی نخلستان‌های تنگستان بسته می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمدی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان بوشهر از نظر بهره‌مندی از منابع آبی با کمبود جدی روبرو است و میزان هدررفت بالای آب و وجود چاه‌های غیرمجاز از دیگر چالش‌های حوزه آب استان است.
وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد از آب استان بوشهر در عرصه کشاورزی مصرف می‌شود خاطرنشان کرد: کمترین راندمان مصرف را در حوزه کشاورزی شاهد هستیم و نوع آبیاری و نوع کشت باید اصلاح شود تا شاهد بهره‌وری بهتری از منابع آبی باشیم.
لزوم بازچرخانی آب
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر بازچرخانی آب را یکی دیگر از راهکارهای مهم برای تأمین آب دانست و بیان کرد: استان بوشهر دارای منابع آب نامتعارف بسیار زیادی است ولی کمتر از این ظرفیت‌ها استفاده شده است.
وی استفاده از مباحث تشویقی، اقدامات بازدارنده، استفاده از آب‌های نامتعارف، حمایت از کشت استراتژیک و بهره‌گیری از پساب فاضلاب برای مصارف غیرشرب را از دیگر اقدامات مهم برای استفاده بهینه از منابع آبی عنوان کرد.

محمدی با اشاره به اینکه دشت‌های استان بوشهر ممنوعه و بحرانی شده‌اند، از افت سطح ایستابی سفره‌های زیرزمینی در نقاط مختلف استان بوشهر به میزان یک متر در سال خبر داد.
فرونشست زمین در برخی دشت‌ها
وی تاکید کرد: در برخی از نقاط سطح آب اینقدر کاهش یافته که فرونشست زمین را شاهد هستیم و با ادامه این روند شاهد بروز فروچاله‌ها خواهیم بود و در ادامه این سفره‌ها را از دست می‌دهیم.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه سالانه ۲.۷ میلیارد مترمکعب روان آب وارد استان بوشهر می‌شود تصریح کرد: باید تلاش کنیم که این روان‌آب‌ها کنترل و استفاده شوند تا هم منابع آبی استان تقویت شود و هم از بروز سیل جلوگیری شود.
وی از ساخت سدهای متعدد در سطح استان بوشهر خبر داد و اضافه کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در مجموع با استفاده از سدهای موجود و طرح‌های در دست اجرا و طرح‌های در حال مطالعه، ۱.۵ میلیارد متر مکعب از این آب‌ها قابل استحصال است.
سد باهوش ۱۷ درصد پیشرفت دارد
محمدی با اشاره به تکمیل سدهای باغان و اخند در سال گذشته، سد دالکی را یکی از مهمترین پروژه‌ها در استان دانست و افزود: این سد می‌تواند آب مورد نیاز ۲ میلیون اصله نخل و ۱۳ هزار هکتار اراضی پایاب آن را تأمین کند.
وی با اشاره به اینکه سد باهوش در تنگستان سال گذشته در مسیر ساخت قرار گرفت، اظهار داشت: این سد ۱۷ درصد پیشرفت دارد و تلاش می‌شود طی یکی دو سال آینده تکمیل شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به آبگیری سد خائیز افزود: حجم مخزن این سد ۱۶ میلیون متر مکعب است که سال گذشته ۱۱ میلیون متر مکعب آبگیری کرد و روزهای آینده برای آبیاری نخیلات اهرم رهاسازی می‌شود.
وی تکمیل این سدها را اتفاقی بزرگ در عرصه کشاورزی و تأمین آب دانست و بیان کرد: پرونده کم‌آبی نخلستان‌های تنگستان بسته می‌شود.