پیروز میدان سرمایه‌گذاری را بشناسید/ چگونه قیمت‌ها در بازارها ریخت؟
پیروز میدان سرمایه‌گذاری را بشناسید/ چگونه قیمت‌ها در بازارها ریخت؟

در حالی که بازار سهام در سال گذشته نسبت به سایر بازارها از نرخ تورم دلار و تورم عقب ماند، اما در ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ پیروز میدان بازدهی بود.

مریم فکری: عملکرد بازارهای سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که بورس رشد قابل توجهی را تجربه کرد؛ اما بازارهای ارز، طلا و سکه منفی شدند.
به این ترتیب، در طول یک ماه گذشته بورس‌بازان برنده میدان سرمایه‌گذاری بودند و سکه‌بازان و خریداران طلا و ارز، سود منفی کردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در طول یک‌ماه گذشته ۲ هزار و ۳۹۵ تومان، سکه ۲ میلیون و ۹۰ هزار تومان و طلای ۱۸عیار ۳۵ هزار تومان ریخته است، اما شاخص کل بورس توانست رکورد بزند و به بیش از ۲ میلیون و ۳۲۶ واحد صعود کند.
قیمت دلار ۴.۴ درصد ریخت
بررسی رفتار بازار ارز، از قرمزپوش شدن شاخص قیمت دلار حکایت دارد؛ به طوی که قیمت دلار با ریزش ۴.۴ درصد مواجه شد. آخرین قیمتی که در ماه فروردین در بازار ارز ثبت شد، ۵۱ هزار و ۴۰۵ تومان بود که این عدد، ۲ هزار و ۳۹۵ تومان ارزان‌تر نسبت به یک ماه قبل است.
یورو نیز ۲ هزار و ۳۳۳ تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و در بازار به ۵۶ هزار ۵۶ هزار و ۱۶۷ تومان رسیده است.
در این شرایط، کامران سلطانی‌زاده، رییس کانون صرافان در گفت‌وگویی عنوان کرده که فعلا بازار آرام است. وی البته پیش‌بینی کرده است؛ اگر این روند خرید و فروش در بازار مبادله‌ای ادامه پیدا کند و افزایش تقاضا بعد از تعطیلات عید فطر شروع شود و تجار و مصرف‌کنندگان ارز برای خرید ارز مورد نیز به بازار ورود کنند، مطمئنا با این حجم عرضه ای که با روش حساب ارزی در بازار تزریق می شود، شاهد یک شیب تند افزایش قیمت خواهیم بود.
به گفته او، بازار براساس عرضه و تقاضا کنترل می‌شود، بنابراین اگر تقاضا زیاد باشد نرخ افزایشی خواهد بود و با توجه به وضعیت اقتصادی و تورم موجود در کشور، هجوم برای خرید افزایش پیدا خواهد کرد، ولی عرضه ای که فعلا ما داریم، عرضه بسیار کمی است و مطمئنا پاسخگوی نیاز اصلی نیست. بر این اساس، بانک مرکزی باید در این خصوص تدابیری اتخاذ کنند که این اتفاق نیفتد.
سلطانی‌زاده یادآور شده است؛ همچنین بسیاری از شرکت‌ها با خرید در سامانه نیما مشکل دارند، اما مطمئنا کسانی که در سامانه نیما زمان ارزگیری شان است، در آینده نزدیک ریال خود را تبدیل به ارز خواهند کرد تا روز مبادا که به آنها ارز تخصیص بگیرد، بتوانند ریال را با قیمت جدید ارز تامین کنند.

قیمت طلا ۳۵ هزار تومان کم شد
بررسی شاخص قیمت طلا در طول یک‌ماه گذشته، از ریزش ۱.۳ درصدی قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار حکایت دارد. در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸عیار ۲ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد و این عدد ۳۵ هزار تومان ارزان‌تر از رقمی است که یک ماه قبل خریداران باید طلا را می‌خریدند.
نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره شرایط کنونی بازار طلا گفته است؛ در حال حاضر بازار به ثبات نسبی خوبی رسیده و طی یک ماه گذشته نوسان حداقل بوده است.
به اعتقاد او، من مردم منتظر افزایش یا کاهش خاصی نباشند؛ البته شرایط ثبات بازار در صورتی ادامه پیدا می‌کند که در رابطه با اونس جهانی، بازار داخلی ارز و خبرهای سیاسی و اقتصادی و عرضه و تقاضا تغییر خاصی نداشته باشد.
البته رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره روند آتی بازار در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین گفته؛ پیش‌بینی بازار یک مقدار سخت است و نمی‌توان وضعیت آینده بازار را پیش‌بینی کرد و باید ببینیم شرایط روز سیاسی و اقتصادی در دنیا چه خواهد بود.
سکه ۵.۹ درصد عقب رفت
اما قیمت سکه چقدر کم شد؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر قطعه سکه امامی ۳۱ میلیون و ۷۴۱ هزار تومان قیمت پیدا کرده است. این عدد ۲ میلیون و ۹ هزار تومان ارزان‌تر از قیمت سکه در یک ماه قبل است. به این شکل هر قطعه سکه امامی در طول یک ماه گذشته ۵.۹ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است.
محمد کشتی‌آرای، رییس اسبق اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار سکه گفته؛ در حال حاضر بازار آرام هست و فکر می‌کنم که یک مقدار دیگر ما تغییر قیمت روی قیمت انواع سکه داشته باشیم.
به اعتقاد او، علت این کاهش و این ثبات، کاهش و ثبات قیمتی هست که این روزها در بازار ارز است. وی توضیح داده است؛ اگر خاطرتان باشد، ما در هفته‌های گذشته و حتی در ماه‌های گذشته نوسانات شدیدی را روی قیمت ارز داشتیم که این نوسانات باعث شده بود قیمت طلا و سکه و حتی خیلی از کالاهای دیگر هم تحت تاثیر قرار بگیرد.
وی ابراز امیدواری کرده است؛ این ثبات همیشه در بازار کشورمان بوده باشد و ما بتوانیم شاهد ثبات قیمت در این بازار باشیم.
بورس، برنده میدان سرمایه‌گذاری بود
در ماهی که گذشت، شاخص‌کل بورس تهران با رشد ۱۸.۶ درصدی همراه شد. نماگر هم‌وزن بورس که نشانی از وزن مشابه و اثرگذاری یکسان کلیه نمادهای معاملاتی است و وضعیت کلی بازار را به نحو مطلوب‌تری نمایش می‌دهد، جهش ۳۰‌درصدی را تجربه کرد و نهایتا شاخص‌کل فرابورس نیز توانست صعود ۱۹.۷ درصدی را به‌ثبت برساند.
کارشناسان اعتقاد دارد که در حال حاضر تورم است که بورس را مثبت کرده است. حسین محمودی‌اصل، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره وضعیت بازار سرمایه گفته؛ عقب‌ماندگی بورس مربوط به ۲ سال پیش است و ارزش دلاری هنوز ۵۰ درصد نسبت به ۹۹ عقب‌ماندگی دارد. البته حاشیه سود شرکت‌ها از ۳۶ در سال ۹۹ به ۲۳ در سال ۱۴۰۱ رسیده است، اما به دلیل بزرگ شدن اعداد سود حاصل، قیمت‌ها نیز بزرگ می‌شود.
او تصریح کرده؛ رونق بورس قیمت ارز را نیز کنترل کرده و همیشه خروج سنگین پول از بورس با ۲ روز رشد ۱۰ درصدی دلار و سکه را رقم زده است.
محمودی‌اصل خاطرنشان کرده؛ چند هفته است که بورس ورود پول دارد و دولت به دنبال رونق بورس است.
۲۲۳۲۲۵