چرا بازیکن تیم ملی توصیه «پروفسور» فوتسال اسپانیا را نادیده گرفت؟
چرا بازیکن تیم ملی توصیه «پروفسور» فوتسال اسپانیا را نادیده گرفت؟

به گزارش خبرنگار مهر، در روزها و هفته‌های اخیر بحث درخشش بازیکنان تیم ملی فوتسال ایران در لیگ اسپانیا به یکی از سوژه‌های این رشته تبدیل شده و قرار است بازیکنان دیگری هم از کشورمان به اسپانیا منتقل بشوند از جمله سالار آقاپور که فصل آینده در باشگاه پالما همبازی حسین طیبی و مسلم اولادقباد […]

به گزارش خبرنگار مهر، در روزها و هفته‌های اخیر بحث درخشش بازیکنان تیم ملی فوتسال ایران در لیگ اسپانیا به یکی از سوژه‌های این رشته تبدیل شده و قرار است بازیکنان دیگری هم از کشورمان به اسپانیا منتقل بشوند از جمله سالار آقاپور که فصل آینده در باشگاه پالما همبازی حسین طیبی و مسلم اولادقباد می‌شود.
روز یکشنبه بود که یکی از خبرنگاران اسپانیایی با انتشار گزارشی به صورت مفصل به این موضوع پرداخت و جنبه‌های مختلف انتقال بازیکنان ایرانی به اسپانیا را مورد بررسی قرار داد.
در این گزارش از نظرات و صحبت‌های «خسوس کاندلاس» سرمربی پیشین تیم ملی فوتسال ایران که در اسپانیا به «پروفسور» معروف است هم استفاده شده بود.
خسوس با تمجید از تکنیک و توانایی بازیکنان ایران گفته بود: «زندگی اجتماعی ایرانی‌ها در صدها پارک در سراسر کشور جریان دارد. بازی در فضای باز تفریح آنهاست. در آنجا جوانان و پیرانی را می‌بینید که فوتسال بازی می‌کنند زیرا زمین فوتبال ۱۱ نفره وجود ندارد. هر چیزی که آنها می‌توانند در یک زمین کوچک انجام بدهند، بر آن تسلط خواهند یافت. ایران نه تنها در فوتسال بلکه در والیبال هم یک قدرت جهانی است.»
وی همچنین نسبت به عدم انتقال علیرضا وفایی که در تیم ملی ایران شاگردش بود به تیم‌های اروپایی اظهار تاسف کرد و گفت: «علیرضا وفایی بازیکنی است که تماشای بازی او بیش از همه مرا تحت تاثیر قرار می‌داد. من مدام او را به باشگاه‌های زیادی توصیه می‌کردم. به من می‌گفتند که بازی خارج از کشور برای او سخت است. حیف شد. وفایی بازیکنی بود که تغییر ایجاد می‌کرد.»

علیرضا وفایی (شماره ۶) در تیم ملی فوتسال ایران

وفایی در فوتسال ایران بازیکن شناخته شده‌ای بود و حتی در مقطعی به دلیل تکنیک بالای این بازیکن به او لقب «جادوگر» داده شد. این ملی پوش سابق فوتسال در فصل ۹۳ حتی عنوان بهترین بازیکن لیگ ایران را از آن خود کرد اما در همین ایران باقی ماند و در باشگاه‌هایی چون گیتی پسند، مس، تاسیسات دریایی، سوهان محمد و ماهان تندیس قم بازی کرد.
خبرنگار مهر به بهانه صحبت‌های اخیر خسوس کاندلاس سراغ وفایی رفت؛ بازیکنی که پس از جدایی از گیتی پسند در پایان فصل آینده، قرار است بازهم برای تیم شهر خود بازی کند و این بار با آنا صنعت در لیگ برتر شرکت خواهد کرد.
وفایی در واکنش به افسوس خسوس کاندلاس از لژیونر نشدن او گفت: خسوس به من لطف داشت. او مرا خیلی دوست داشت و چند بار توصیه کرد که از فوتسال ایران بروم اما به خاطر دلبستگی به خانواده و شهر و کشورم می‌گفتم نمی‌توانم از ایران بروم. در آن زمان یکی دو تیم از اسپانیا و روسیه پیشنهاد داده بودند ولی من علاقه‌ای نداشتم ایران را ترک کنم. آن زمان هم پیشنهادات را رسانه‌ای نکردم چون تصمیمی برای رفتن به یک تیم خارجی نداشتم.
«آیا حیف نبود که باوجود تعریف یک سرمربی سطح بالا مثل خسوس و توانایی فنی بالا در ایران ماندید و لژیونر نشدید؟» وفایی در پاسخ به این سئوال گفت: نمی دانم. به نظرم انسان یک بار زندگی می‌کند و برای همین باید همانطور که دوست دارد زندگی کند. الان هم دوستان دیگر مثل حسین طیبی، مسلم اولادقباد و سعید احمدعباسی در اسپانیا هستند و پرچم را بالا نگه داشته‌اند.
این ملی پوش سابق فوتسال ایران در خصوص تصمیمش برای بازگشت به تیمی از شهر خودش برای فصل آینده گفت: سه سال در خدمت تیم خوب گیتی پسند بودم. آقای شرافتی در قم سرمایه گذاری کرده است و من هم به تیم شهرم (آنا صنعت) برگشتم. چند بازیکن جدید را جذب کرده‌ایم. نمی‌توانم بگویم که فصل بعد مدعی هستیم چون تیم‌های متمول خوبی در لیگ حضور دارند. سعی می‌کنیم آبروی فوتسال قم را حفظ کنیم.
وفایی باوجود اینکه دیگر در تیم ملی حضور ندارد اما عملکرد این تیم را دنبال می‌کند و تاکید دارد که ملی پوشان با هدایت وحید شمسایی و در صورت حمایت از سوی فدراسیون می‌توانند حتی قهرمان جام جهانی شوند. این بازیکن ۳۴ ساله گفت: بازی با ازبکستان را دیدم. شمسایی سرمربی تیم ملی از مفاخر فوتسال است. قهرمانی با این تیم در جام جهانی دور از دسترس نیست ولی فدراسیون باید کمک کند. ملی پوشان فوتسال ماخوذ به حیا هستند و پرچم ایران را بالا نگه داشته‌اند. شاید بی مهری مسئولان گاهی باعث شده که بازیکنان دلسرد بشوند. اگر حمایتها بیشتر بشود قطعاً لایق حضور در فینال جام جهانی هستند.