چینی‌ها فقط باعث ضرر و زیان مالی ما شدند/ هزینه‌ها کمرشکن شده است
چینی‌ها فقط باعث ضرر و زیان مالی ما شدند/ هزینه‌ها کمرشکن شده است

فضل الله باقرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گستردگی برنامه هایی که در فدراسیون شمشیربازی برای آماده سازی تیم های هر سه اسلحه سابر، اپه و فلوره مردان و بانوان پیش بینی شده است، گفت: از چند ماه پیش اجرای این برنامه ها با اردوهای داخلی آغاز شد. به مرور هم اجرای […]

فضل الله باقرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گستردگی برنامه هایی که در فدراسیون شمشیربازی برای آماده سازی تیم های هر سه اسلحه سابر، اپه و فلوره مردان و بانوان پیش بینی شده است، گفت: از چند ماه پیش اجرای این برنامه ها با اردوهای داخلی آغاز شد. به مرور هم اجرای بخش مربوط به اعزام های بین المللی را آغاز کردیم. مبنای کارمان هم بازی های آسیایی بود و کسب حداکثر آمادگی برای این رویداد اما لغو یکباره بازی ها تمام برنامه های ما را مختل کرد.
وی ادامه داد: اینکه چرا چینی ها یکباره از میزبانی تمام رویدادهایی که قرار بود طی ماه های آینده میزبان آن باشند، انصراف دادند خیلی عجیب است. آنها با عنوان کردن کرونا این کار را انجام دادند اما به هر حال خیال خود را راحت کردند درحالیکه برای کشورهای دیگر مشکل ساز شدند. لغو این بازی ها به ورزش ایران و از جمله خودِ ما در شمشیربازی خسارت زیادی وارد کرد.
رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد: درست است که ما همزمان با بازی های آسیایی برای رویدادهای مانند بازی های کشورهای اسلامی و مسابقات مصوب در تقویم جهانی شمشیربازی هم آماده می شدیم اما تمرکز اصلی مان روی بازی های آسیایی بود تا بتوانیم روند مدال آوری را حفظ کرده و ارتقا دهیم. در دو دوره گذشته بازی های آسیایی صاحب مدال نقره شدیم و برای این دوره هدف مان کسب مدال طلا بود. برای این ارتقا هم برنامه های داخلی و برون مرزی لازم را پیش بینی کردیم و تا قبل از اعلام لغو بازی ها، هزینه لازم برای بخشی از آنها را هم متحمل شدیم.
باقرزاده تصریح کرد: در شرایطی به سر می بریم که هزینه ها به خصوص برای اعزام های بین المللی کمرشکن شده است. ما در فدراسیون شمشیربازی همراه تیم های خود، ماساژور، پزشک و سرپرست اعزام نمی کنیم، منظور این است که حداکثر صرفه جویی را در اعزام ها داریم اما متحمل هزینه های ریالی و دلاری بالایی برای هر یک از آنها می شویم. برای تحقق هدف مان در هانگژو باید این مسیر را ادامه می دادیم با این حال معتقدم لغو بازی ها باعث ضرر و زیان مالی شد.
وی با یادآوری اینکه بازی های یونیورسیاد هم در چین لغو شده است، افزود: با این حال به خاطر بازی های کشورهای اسلامی و در کل حفظ آمادگی جهت حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان که تا چندماه دیگر در کره جنوبی و مصر برگزار می شوند، اجرای برنامه های داخلی و خارجی را دنبال می کنیم اما بدون داشتن امید و انگیزه برای مدال بازی های آسیایی به خصوص که برگزاری این بازی ها در سال آینده میلادی هم قطعی نیست.
رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد: در هر صورت لغو برگزاری بازی های آسیایی برای منِ رئیس خوب نبود ضمن اینکه برای خود ورزشکاران هم پیامدهای بدی دارد. مدال آوری در این رویداد برای ورزشکاران مان به لحاظ پاداشی که دریافت می کنند خیلی می توانست کمک حال باشد اما حالا آنها شانس دستیابی به این موقعیت را از دست داده اند و همین مسئله می تواند روی انگیزه آنها هم تاثیرگذار باشد. به هر حال بازی های آسیایی و المپیک دو رویدادی است که ورزشکاران به خاطر پاداش ویژه تعیین شده برای آن، با انگیزه و قدرت بالایی تمرین می کنند اما حالا این بازی ها منتفی شده است.
رئیس فدراسیون شمشیربازی گفت: با همه اینها و با وجود منتفی شدن برگزاری بازیهای آسیایی و دانشجویان، در این فدراسیون برنامه ها طبق روال قبل دنبال خواهد شد. تا به امروز هیچ اعزامی را کنسل نکرده ایم مگر اینکه از طرف میزبان و برگزارکنندگانش لغو شود. برای تمام ورزشکاران مان در تمام اسلحه ها برنامه داریم و با وجود هزینه هایی بالایی که اجرای این برنامه به ویژه در بخش برون مرزی برای مان دارد مصمم به اجرای آنها هستیم.