گزارش مهر از تابستان جذاب لژیونرهای ایران/ طارمی روی بورس است!
گزارش مهر از تابستان جذاب لژیونرهای ایران/ طارمی روی بورس است!

به گزارش خبرنگار مهر، لیگ‌های فوتبال در قاره اروپا به هفته‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و مذاکره و توافق باشگاه‌ها با بعضی از بازیکنان مدنظرشان از مدتها پیش آغاز شده است. فوتبال ایران هم به واسطه داشتن بازیکنانی که در اروپا بازی می‌کنند، درگیر نقل و انتقالات فوتبالی این قاره هستند و نامشان در فهرست […]

به گزارش خبرنگار مهر، لیگ‌های فوتبال در قاره اروپا به هفته‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و مذاکره و توافق باشگاه‌ها با بعضی از بازیکنان مدنظرشان از مدتها پیش آغاز شده است.
فوتبال ایران هم به واسطه داشتن بازیکنانی که در اروپا بازی می‌کنند، درگیر نقل و انتقالات فوتبالی این قاره هستند و نامشان در فهرست بعضی از تیم‌ها مطرح می‌شود.
مهدی طارمی
شاید اصلی ترین سوژه نقل و انتقالات فوتبال ایران در اروپا مهدی طارمی باشد که سومین فصل حضورش در تیم پورتو و چهارمین فصل حضورش در فوتبال پرتغال و اروپا را تجربه می‌کند. طارمی در سال ۲۰۲۰ با قراردادی چهار ساله از تیم ریوآوه راهی تیم پورتو شد و قراردادش با این باشگاه تابستان ۲۰۲۴ تمام می‌شود. با این حال از مدتها پیش نام مهدی طارمی با باشگاه‌های مختلفی در اروپا و حتی قاره آسیا از جمله الهلال عربستان گره خورده است. پورتو برای درآمدزایی از طریق فروش طارمی می‌تواند به این نقل و انتقالات تابستانی امیدوار باشد؛ هرچند که گفته می‌شود حق فسخ بالای طارمی یکی از موانع اصلی ترانسفر این بازیکن است. این مهاجم ۳۱ ساله و بوشهری هنوز به پاسخ باشگاه پورتو برای تمدید قراردادش پاسخ مثبت نداده است و باید دید چه سرنوشتی در انتظارش خواهد بود.

علیرضا جهانبخش
جهانبخش بعد از یک دوره ناکامی در تیم برایتون به هلند بازگشت و راهی تیم فاینورد شد تیم فاینورد صدرنشین اردویسه است و به احتمال زیاد همراه با جهانبخش قهرمان هلند خواهد شد. جهانبخش فصل قبل قراردادی سه ساله با فاینورد امضا کرد و هنوز یک فصل دیگر از قراردادش باقی مانده است. این وینگر در آخرین مصاحبه خود با رسانه‌های داخلی تاکید کرد که هنوز به انتقال به یک باشگاه بزرگ‌تر فکر می‌کند و بعید نیست در تابستان در صورت داشتن یک پیشنهاد بهتر، فاینورد را ترک کند.

سامان قدوس
قدوس از معدود لژیونرهای فوتبال ایران است قراردادش این تابستان به پایان می‌رسد و بازیکن آزاد محسوب می‌شود. این بازیکن که سومین سال حضورش در تیم برنتفورد را تجربه می‌کند و به احتمال زیاد در تابستان این تیم را ترک خواهد کرد. قدوس باوجود اینکه برنتفورد جایگاه خوبی در جدول رده بندی لیگ برتر انگلیس دارد اما فرصت زیادی برای بازی نداشته است. چند ماه پیش بعضی از رسانه‌های سوئد مدعی شدند باشگاه مالمو مذاکراتی با قدوس داشته است.

سردار آزمون
سردار آزمون هرچند شروع ناموفقی در تیم بایر لورکوزن داشت اما به تدریج خودش را به شرایط ایده آل رساند و با گلزنی و ثبت پاس گل به یکی از مهره‌های اصلی تیم ژابی آلونسو تبدیل شد. آزمون که پس از جدایی از تیم زنیت روسیه با قراردادی تا سال ۲۰۲۷ به بایر پیوست و حضور در بوندس لیگا را تجربه کرد، در نقل و انتقالات زمستانی حتی تا آستانه جدایی از این تیم هم رفت و با باشگاه المپیک مارسی فرانسه مذاکراتش را نهایی کرد در نهایت اما سردار در بایر ماندنی شد و بعید است در تابستان هم این تیم را ترک کند.

علی علیپور
یکی از مهاجمان بد شانس فوتبال ایران در این فصل علی علیپور بود. علیپور بعد از جدایی از ماریتیمو در فصل گذشته، با قراردادی دو ساله با بند تمدید یک ساله به تیم ژیل ویسنته پیوست و هنوز یک فصل دیگر با این تیم قرارداد دارد. علیپور اما در میانه‌های لیگ پرتغال رباط صلیبی پاره کرد و ادامه این رقابتها را از دست داد. بعید است علیپور باتوجه به مصدومیتش به تیم دیگری برود و احتمالاً تا پایان قراردادش در ژیل ویسته باقی خواهد ماند.

اللهیار صیادمنش
مهاجم و وینگر ۲۱ ساله فوتبال ایران؛ صیادمنش که حتی در مقطعی به عنوان مدافع برای تیم هال سیتی بازی کرده است افت و خیز زیادی را در این فصل پشت سر گذاشت. صیادمنش در تابستان با مصدومیت شدیدی مواجه شد و چند ماه از میادین دور بود. در بازگشت به زمین، این بازیکن جوان دوباره آسیب دید تا فصل کابوس واری را پیش چشمانش ببیند اما اللهیار تسلیم نشد و در هفته‌های پایانی چمپیونشیپ، بار دیگر خوش درخشید. او بارها باعث تمجید «لیام روسنیر» سرمربی هال سیتی شده است و هنوز سه فصل دیگر با این باشگاه قرارداد دارد. با این حال بعضی از اخبار حاکی از علاقه «وینسنت کمپانی» سرمربی تیم برنلی انگلیس به این بازیکن جوان دارد و باید دید آیا هال سیتی راضی به فروش او می‌شود یا نه.

صادق محرمی
یکی از باثبات ترین لژیونرهای فوتبال ایران صادق محرمی است که در سال ۲۰۱۸ به تیم دیناموزاگرب کرواسی پیوست و تا سال ۲۰۲۵ با این باشگاه قرارداد دارد. محرمی هم در این فصل افت و خیز زیادی داشته است و باوجود اینکه تیمش قهرمان لیگ کرواسی است ولی معلوم نیست که در این تیم باقی بماند.

امیر عابدزاده
امیر عابدزاده دومین فصل حضورش در تیم پونفرادینا در لیگ دسته دوم اسپانیا را تجربه می‌کند. قرارداد عابدزاده این فصل تمام می‌شود و او احتمالاً مقصد دیگری را انتخاب خواهد کرد. از باشگاه‌های رئال ساراگوسا و رایو وایکانو اسپانیا و وست بروموویچ انگلیس به عنوان تیم‌های علاقه مند به دروازه بان سابق تیم ملی ایران که سابقه حضور در جام‌های جهانی روسیه و قطر را هم دارد، نام برده شده است.

امیرحسین حسین زاده
حسین زاده در تیم شارلوا بلژیک نخستین فصل لژیونر بودنش را تجربه کرد. این بازیکن جوان حتی از سوی امیر قلعه نویی به اردوی تیم ملی ایران هم دعوت شد اما در نقل و انتقالات نیم فصل قصد داشت از شارلوا جدا شود. حسین زاده تا تابستان ۲۰۲۴ با باشگاه بلژیکی قرارداد دارد و اگر قصد جدایی از این تیم در تابستان را داشته باشد، باید مدیران ایرانی این باشگاه را متقاعد کند در غیر این صورت دومین سال حضورش در فوتبال بلژیک را پشت سر خواهد گذاشت.

کریم انصاریفرد
هرچند کریم انصاریفرد با جدایی کارلوس کی روش به اردوی تیم ملی دعوت نشد اما این مهاجم ۳۳ ساله یکی از مهره‌های کلیدی تیم اومونیا قبرس است. او در بازی اخیر اومونیا خوش درخشید و با دو پاس گل نشان داد که هنوز آماده است. هفته‌ها قبل رسانه‌های یونان خبر دادند این کاپیتان سابق تیم ملی ایران قصد دارد فصل بعد به یک باشگاه یونانی برگردد. قرارداد انصاریفرد با اومونیا تا تابستان ۲۰۲۴ است اما بعید به نظر می‌رسد با مشکلی برای جدایی از این تیم در صورت داشتن پیشنهاد بهتر، مواجه شود.

حاج صفی
احسان حاج صفی را باید یکی از لژیونرهای موفق ایران در این فصل دانست به ویژه بعد از جام جهانی قطر که کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در سوپرلیگ یونان عملکرد بسیار درخشانی داشت. قرارداد حاج صفی با تیم آاک یونان در تابستان به پایان می‌رسد اما مدیران باشگاه به شدت تمایل دارند این مدافع ایرانی را حفظ و قراردادش را تمدید کنند. حاج صفی تاکنون پاسخ مشخصی به پیشنهاد تمدید قرارداد نشان نداده است و در صورتی که پیشنهاد بهتری نداشته باشد در آاک که برای کسب عنوان قهرمانی در جام حذفی و لیگ یونان رقابت می‌کند، ماندنی است.

میلاد محمدی
میلاد محمدی دیگر مدافع ایرانی تیم آاک است که در سال ۲۰۲۱ به این تیم پیوست. محمدی هم فصل پرفراز و نشیبی را در این تیم تجربه کرد. او در جام جهانی قطر مصدوم شد و بعد از انجام یک عمل جراحی، اخیراً به میادین بازگشته است. هرچند که در بازگشت، دوباره آسیب دید و یکی دو هفته دیگر را از دست داد. محمدی حالا شرایط بهتری دارد و قراردادش تابستان ۲۰۲۴ تمام می‌شود.

مجید حسینی
یکی از بی حاشیه ترین مدافعان فوتبال ایران که از سال ۲۰۱۸ لژیونر بوده، مجید حسینی است. حسینی در تیم کایسری اسپور ترکیه است و تا چند ماه دیگر بازیکن آزاد خواهد بود. این مدافع حالا بدون دردسر و پرداخت رضایتنامه می‌تواند تیم جدیدی را انتخاب کند. از باشگاه‌های ایتالیا از جمله آتالانتا به عنوان مشتری حسینی نام برده شده است.

علی کریمی
همبازی مجید حسینی در تیم کایسری اسپور، علی کریمی است. کریمی در مجموع در دوران فوتبال خارج از ایران خود زیاد شانس نیاورد. او بعد از جدایی از استقلال به تیم‌های القطر و الدحیل رفت و از تیم کایسری اسپور سر برآورد. این هافبک با سابقه حضور در تیم ملی فوتبال ایران تا سال ۲۰۲۴ با کایسری قرارداد دارد.

علی قلی زاده
قلی زاده دیگر ملی پوش و لژیونر ایران است که در نقل و انتقالات زمستانی این فصل از تیم شارلوا بلژیک به تیم کاسیم پاشا ترکیه پیوست. قلی زاده تا سال ۲۰۲۵ با شارلوا قرارداد دارد. او امیدوار بود بعد از جام جهانی قطر پیشنهادات خوبی به دستش برسد اما این اتفاق رخ نداد و در نهایت به خاطر مشکلات خانوادگی و پس از جلسات متعدد با مدیر و سرمربی شارلوا، این تیم را به صورت قرضی به مقصد سوپرلیگ ترکیه ترک کرد. قلی زاده البته در جریان اردوی تیم ملی ایران در تعطیلات نوروز آسیب دید و پایش را جراحی کرد. احتمالاً این بازیکن فصل بعد به بلژیک باز خواهد گشت.

شهاب زاهدی
در میان تمام لژیونرهای ایران در اروپا شاید سرنوشت شهاب زاهدی از همه عجیب‌تر باشد. بازیکنی که در تیم المپیک دونتسک درخشید و سپس راهی تیم زوریا لوهانسک شد. بعد از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین و تعطیلی فوتبال در اوکراین، زاهدی با قانون فیفا تیم زوریا را ترک کرد و به آکادمی پوشکاش مجارستان پیوست. قرارداد این مهاجم ۲۷ ساله با تیم زوریا تا سال ۲۰۲۴ اعتبار دارد و ممکن است فصل بعد به اوکراین بازگردد.