گوجه‌کاران نیازمند حمایت بیشتری هستند/ لزوم اعطای تسهیلات تک رقمی
گوجه‌کاران نیازمند حمایت بیشتری هستند/ لزوم اعطای تسهیلات تک رقمی

بوشهر- سخنگوی کمیسیون انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی شورای عالی استان‌ها گفت: حمایت از کشاورزان و اعطای تسهیلات تک رقمی به گوجه کاران استان بوشهر انجام شود.

حسن رمضانی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: دومین نشست کمیسیون انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی شورای عالی استان‌ها به منظور طرح و بررسی مشکلات کشاورزان با دعوت از معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
وی افزود: تأخیر در ابلاغ دستورالعمل پرداخت تسهیلات بذر توسط بانک کشاورزی و بالا بودن هزینه‌های تولید به دلیل افزایش هزینه نهاده‌ها و عدم انطباق هزینه با سقف غرامت بیمه و ناپایداری بازارهای داخلی و صادراتی محصولات کشاورزی، از جمله گلایه و مشکلاتی بود که برای رفع آنان توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی مورد تأکید کمیسیون قرار گرفت.
رمضانی با اشاره به مشکلات زراعت کاران استان بوشهر به ویژه گوجه کاران اظهار داشت: گرچه گوجه فرنگی از محصولات راهبردی و اساسی نیست اما از محصولات پرمصرفی است که نیازمند تنظیم بازار مصرفی و حمایت از کشاورزان از سوی وزارتخانه کشاورزی است.
وی ادامه داد: استان بوشهر از قدیمی ترین و اصلی‌ترین استان‌های کشور در کشت گوجه فرنگی است که هم اکنون نیز اولویت اول کشور در کشت خارج از فصل این محصول است که متأسفانه هر سال شاهد کم‌ترین حمایت از شمار زیاد گوجه کاران استان بوشهر هستیم.
نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها همچنین خواستار اعطای تسهیلات کم بهره و تک رقمی به گوجه کاران استان بوشهر شد.
سخنگوی کمیسیون انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی شورای عالی استان‌ها با اشاره به ظرفیت‌های بندری و همجواری استان بوشهر با کشورهای منطقه خواستار برنامه ریزی و بهره گیری مناسب و تلاش بیشتر وزارت جهاد کشاورزی برای در دست گرفتن بازارهای هدف برای صادرات محصولات کشاورزی استان شد.