۳۷ درصد اهالی استان بوشهر دز سوم واکسن خود را تزریق کرده‌اند
۳۷ درصد اهالی استان بوشهر دز سوم واکسن خود را تزریق کرده‌اند

بوشهر- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نسبت به خیز هفتم کرونا در استان هشدار داد و گفت: ۳۷ درصد اهالی استان بوشهر دز سوم واکسن خود را تزریق کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن ملکی‌زاده ظهر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر بیماری کرونا در کشورهای اروپایی و هم‌جوار به سمت پیک جدید در حال افزایش است و در ایران نیز از هفته گذشته تاکنون تعداد بیماران سرپایی و بستری رو به افزایش رفته است.
وی بابیان اینکه لازم است مردم توجه ویژه‌ای به تکمیل واکسیناسیون خود داشته باشند افزود: افزایش آمار هرچند ملایم است اما افزایش بیماران سرپایی نشان‌دهنده آن است که ممکن است اگر دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشده و واکسیناسیون را تکمیل نکنیم به پیک هفتم وارد شویم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: دز سوم واکسیناسیون آمار بسیار پایینی داشته و در سنین بالای ۱۸ سال متأسفانه ۳۷ درصد دز سوم واکسن خود را تزریق کرده‌اند. این در حالی است که در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال ۷۰ درصد دز دوم، در سنین ۵ تا ۱۲ سال حدود ۶ درصد دز اول را تزریق کرده که دز دوم آن ۲.۶ درصد بوده است.
ملکی زاده تاکید کرد: انتظار می‌رود باوجود سبد کاملی از انواع واکسن‌هایی که در کشور و استان وجود دارد هم استانی‌های عزیز جهت تکمیل واکسیناسیون به مراکز تعیین‌شده مراجعه و زنجیره واکسیناسیون خود را کامل کنند.
وی بیان داشت: متأسفانه برخی با این دیدگاه که سیستم ایمنی ما قوی بوده و در صورت ابتلاء مشکلی پیش نمی‌آید دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند که لازم است بدانند ابتلای ما برای اطرافیان خطرناک بوده لذا تاکید می‌کنیم که حتماً واکسیناسیون خود را کامل کنند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: افراد بالای ۱۸ سال که هر سه دز خود را تزریق کرده‌اند درصورتی‌که ۶ ماه از دز سوم آن‌ها گذشته باشد لازم است که دز چهارم (یادآور) را تزریق کنند.
وی اظهار داشت: در خصوص گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال فقط آن دسته از عزیزانی که بیماری زمینه‌ای یا نقص سیستم ایمنی دارند نیاز به تزریق دز سوم دارند.
دکتر ملکی زاده افزود: همچنان سویه غالب در کشور سویه امیکرون است و ۲ فرم غالب BA4 و BA5 است که امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون توسط مردم از ورود به موج هفتم جلوگیری کنیم.