بوشهر – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: شیوه و مدل مدح و مرثیه بانوان و آقایان استان بوشهر در تمامی عرصه‌های ظاهری و محتوای متنی در سطح ملی بی نظیر است.

گناوه آنلاین؛

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح چهارشنبه در همایش روز ستایشگری و نوای آئینی استان بوشهر، اظهار داشت: نقش ستایشگری چه مدح و مرثیه و چه سرودن اشعار و چه بیان سوگ و مولودی و هرکسی که به این منظومه نورانی خدمتی می‌کند، کاری بزرگی در تاریخ انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه تألیف کتاب نقش مهمی در بیان حقایق دارد، افزود: سخنرانی و سوگ مرثیه و نوحه و نوای مولودی در فضای احیا و ارتقا سطح محبت به اهل‌بیت و فهم معارف آنها نقش فوق‌العاده به سزایی دارد.
آیت الله صفایی بوشهری بیان داشت: شعرایی که در تاریخ اشعار آئینی سروده‌اند و چه کسانی که این سروده‌ها را با نوای خوش به زبان آورده‌اند در جذب جامعه به مکتب اهل بیت و اسلام ناب محمدی (ص) و تعمیق ایمان جامعه و حفظ جامعه در برابر تهاجم‌های گسترده ضد اسلام فوق‌العاده مهم و ارزشمند و تاریخی است.
وی با بیان اینکه استکبار جهانی دنبال از بین بردن منظومه مدح و مرثیه و ستایشگری و از محتوا انداختن آن است، ادامه داد: توجه به جامعه ذاکرین و رشد و حفظ محتوا و حمایت از ذاکرین اباعبدالله‌الحسین (ع) و ائمه معصومین و حفظ و ارتقا سنت‌ها یک خط مقاومت در برابر جبهه ضد ولایت و جهان استکبار است.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: با بیان اینکه در زمان رژیم سابق، رضاشاه برای از بین بردن جاذبه دین و مکتب اهل بیت تلاش زیادی کرد، گفت: جلوی تعزیه و روضه خوانی و سینه زنی را گرفتند که منظومه و جاذبه اهل بیت از بین برود و فرهنگ غرب جایگزین آن شود اما مقاومت مساجد، حسینه ها، زینبیه ها، ذاکرین و مردم ولایی و متدین نگذاشت طراحی صهیونیست‌ها و غربی‌ها توسط رضاشاه در کنار بی حجاب انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه جهان استکبار به دنبال تعطیلی امور دینی و مجالس مدح و مرثیه اباعبدالله الحسین (ع) و بی محتوا کردن و غیرانقلابی کردن آن هستند، افزود: شما خط مقدم ایجاد جذب جامعه به مکتب اهل بیت و خط مقدم دفاع مقدس از حریم ولایت و مکتبی اهل بیت در مقابل جهان استکبار هستید.
آیت الله صفایی بوشهری با اعلام اینکه کاری که شما مداحان و ذاکرین اهل بیت انجام می‌دهید نشان از تقوای قلب است، ابراز کرد: مدح و مرثیه در استان بوشهر دارای جایگاه خاصی است و تأثیر آن حتی از منبر بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه بزرگان مداحان و ذاکرین ما همه متدین بودند و چشمشان به هدایت بزرگان روحانیت بود، بیان کرد: رئیس‌علی دلواری قیام خود را از مرحوم مجاهد برازجانی و مرحوم بلادی می‌گرفت.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه ذاکرین قدیمی خانم و آقا، مادران و پدران دینی ما بودند، تصریح کرد: انگلیسی‌ها در زمان اشغال بوشهر نتوانستند روحیه قدردانی از بزرگان و ذاکرین دین را از ما بگیرند.
وی با بیان اینکه در روز ستایشگری استان باید هم از ریشه‌ها و گذشته و هم عزیزان کنونی قدردانی کرد، افزود: شیوه و مدل مدح و مرثیه بانوان و آقایان استان بوشهر در تمامی عرصه‌های ظاهری و محتوای متنی در سطح ملی بی نظیر است که نشانه والای فرهنگی این استان است و باید آن را حفظ کنیم.
آیت الله صفایی بوشهری خاطرنشان کرد: هرکسی که ذاکر اهل بیت است با ذکرش به حضرت زهرا (س) و حضرت سیدالشهدا (ع) انتصاب پیدا می‌کند، بنابراین همه شما محب حضرت زهرا (س) هستید.

کد خبر ۵۹۹۰۵۶۸