بوشهر- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر خواستار بهبود وضعیت تألیف در استان بوشهر شد و گفت: کتاب عصاره دانش و شناسنامۀ بخشی از حیات مؤلف است.

گناوه آنلاین؛

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری صبح پنجشنبه در آئین تجلیل از برگزیدگان سومین جایزه انتخاب کتاب سال استان بوشهر اظهار کرد: جنس پدیده کتاب با همه پدیده‌های عالم وجود فرق دارد. از همین روی است که خداوند آخرین معجزه خود را کتاب قرآن قرار داده است. طبیعی است کسانی هم که کتاب می‌نویسند، کار خدایی می‌کنند.
وی ادامه داد: نویسندگان برای آفرینش یک کتاب، سال‌ها با عشق و علاقه، رنج و بی‌خوابی می‌کشند. شاید این کتاب برای مخاطب برابر با مقداری ریال باشد اما برای مؤلف آن غیرقابل قیمت‌گذاری است؛ چون عمرش را فشرده کرده و کتاب قرار داده است. به همین دلیل او کتاب را چکیده عمر خود می‌داند.
آیت‌الله صفایی‌بوشهری گفت: اصحاب کتاب همیشه دارای آرامش خاصی هستند، زیرا آن‌ها در محیطی آرام در اندیشه تألیف کتاب ارزشمندی هستند. بدیهی کتاب شناسنامه داده و داشته نویسنده است که در قالب عمر او به قلم درآمده است و به جامعه ارائه می‌شود. از این‌رو، کتاب ارزشمند است و کتابخانه مقدس ولی آفریننده کتاب از هر دو ارزشمندتر و بهتر است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر سپس تاریخ تألیف در استان بوشهر را تاریخ کهن و قدمت‌داری دانست و بیان کرد: تاریخ کتابت و تألیف در این استان به قرن ۴ و ۵ هجری قمری می‌رسد.
وی ادامه داد: در آن عصر، در عرصه تاریخ اسلام، رجال و حدیث و ادبیات آثار ارزشمندی پدید آمده که بسیاری از آن‌ها متأسفانه در گذر زمان از بین رفته‌اند ولی در این زمان ما ابوسعید سیرافی را داریم که کتاب ابن‌سبویه را نگاشته است.
لزوم حمایت از انتشار کتاب
وی ادامه داد: در این روند تاریخی، تألیفات گرانسنگی از سوی نویسندگان بوشهر در تمام گونه‌های دانش ارائه شده است. در این استان ما نویسنده‌ای داریم که فقط یک عنوان کتاب او ۴۰ جلد دارد یا علامه بلادی، دیگر مؤلفی است که ۸۴ رساله و کتاب از خود بر جای گذاشته است. همه این‌ها مؤید این هستند که تألیف در استان بوشهر پیشینه کهنی دارد.
وی عنوان کرد: ما باید تاریخ کهن خود را احیا کنیم و در گنج‌های خود را باز کنیم تا نسل امروز بدانند در چه سرزمین و با چه پیشینه و عمق تمدنی دارند زندگی می‌کنند. این استان در حوزه ادبیات شاعر بزرگی را در خود جای داده که در فصاحت و بلاغت کلام با استادی تمام کلماتی که دارای تقارب مخرج است، کنار هم نشانده و شعر سروده است و این شاعر، فایز دشتی نام دارد.
آیت‌الله صفایی‌بوشهری سپس برای بهبود وضعیت حوزه تألیف در استان بوشهر چند پیشنهاد داد و گفت: باید برگزاری کارگاه نویسندگی برای کودکان از دوره دبستان آغاز شود.

وی گفت: افزون بر این میدان مقاله‌نویسی برای کودکان و نوجوانان باز و مسابقات فصلی برای نوجوانان در عرصه نویسندگی برگزار شود. در این مسابقات برای سنین مختلف جوایز خاص در نظر گرفته و بستر برای ورود خواهران به عرصه نویسندگان فراهم شود.
وی ادامه داد: از انتشار و خرید کتاب حمایت شود و کتاب در کتابخانه‌ها و صدا و سیما تبلیغ شود. ضمن اینکه در زمینه نمایه و نمایه‌پردازی کار ویژه شود و ویرایش و طراحی جلد کتاب حرفه‌ای باشد و ضمناً باید کتاب‌ها با کاغذ باکیفیت منتشر شود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: هم‌اینک مشغول نگارش چهار کتاب در عرض هم هستم. من شیفته نویسندگی و کتاب هستم. بنابراین همیشه از مسئولان می‌خواهم از نویسندگان حمایت کنند تا بارش تألیف در آن‌ها متوقف نشود.

کد خبر ۵۹۹۸۰۳۶