«پزشکی» که کارش در ورزش را با ریاست فدراسیون ورزش های ناشنوایان آغاز کرد در ادامه پیشرفت های چشمگیری داشت و با حضور در تالار مشاهیر «فیلا» به یکی از افتخارات کشتی ایران در دنیا تبدیل شد.

گناوه آنلاین؛

به گزارش خبرنگار مهر، محمد توکل یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های بین‌المللی ورزش کشتی ایران بود، پزشکی که در طول تحصیل خود به سمت کشتی رفت و خدمات ارزنده‌ای هم به ورزش اول کشور ارائه داد. او سال‌ها یکی از نواب رئیس فیلا (اتحادیه جهانی کشتی کنونی) بود.
دکتر محمد توکل در سال ۱۳۱۳ در قزوین به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۳ در کنکور پزشکی دانشگاه تهران شرکت کرد و با نمره بالایی قبول شد. او قبل از انقلاب دوره طب عمومی را به پایان برد و در کنکور ورودی به عنوان رزیدنت زنان و مامایی پذیرفته شد. در سال ۱۳۴۳ برای تکمیل تحصیل و اخذ فوق تخصص در رشته سرطان زنان عازم انگلستان شد.
او در طول تحصیل در دانشکده پزشکی عضو تیم ملی کشتی دانشگاه‌های ایران و کاپیتان تیم کشتی دانشگاه تهران بود. در سال ۱۳۴۶ به تهران بازگشت و در بیمارستان هشترودیان مشغول به کار شد.
اولین پست ورزشی توکل ریاست فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان بود که توانست در آن پست خدمات ارزنده‌ای ارائه دهد، سپس رئیس فدراسیون کشتی ایران شد و در همان سال (۱۹۷۶) میلادی در جریان المپیک مونترال کانادا به عضویت هیأت رئیسه فدراسیون جهانی کشتی انتخاب شد و سال بعد به عضویت فدراسیون کشتی آسیا درآمد.

دکتر توکل در سال ۱۹۹۲ در بارسلون اسپانیا مجدداً برای مرتبه دوم به عضویت هیأت رئیسه فدراسیون جهانی کشتی و عضو کمسیون پزشکی آن فدراسیون که به مسائل دوپینگ می‌پردازد انتخاب شد و تا سال ۲۰۱۲ و المپیک لندن عضو این فدراسیون بود. در سال ۲۰۱۱ و در حاشیه مسابقات جهانی استانبول ترکیه دکتر محمد توکل به همراه ابراهیم جوادی به عضویت تالار مشاهیر فیلا درآمدند.
عضو هیأت رئیسه فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) در سطوح بین المللی حتی از رؤسای فدراسیون‌های ایران هم سرشناس‌تر بود. او تنها عضو ایرانی در هیأت رئیسه فدراسیون جهانی کشتی بود که کرسی او در در سال ۸۹ پس از ۲۴ سال از دست رفت و در حال حاضر ایران جایگاهی در هیأت رئیسه فیلا ندارد. او که صاحب بالاترین جایگاه در بین اعضای کشتی ایران در فدراسیون جهانی کشتی بود، در چند سال اخیر امکان صحبت کردن و همچنین راه رفتن را از دست داده و ویلچرنشین شده بود.
وی از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ به عنوان رئیس فدراسیون کشتی فعالیت کرد و پس از آن نیز بعنوان نخستین ایرانی به عضویت هیأت رئیسه فیلا سابق (اتحادیه جهانی کشتی) درآمد. توکل ۴ دوره ۶ ساله عضو هیأت رییسه اتحادیه جهانی کشتی بود و یک دوره ۴ ساله نیز به عنوان رئیس کنفدراسیون کشتی آسیا انتخاب شد.
این پیشکسوت کشتی کشور همچنین به عنوان رئیس پزشکی اتحادیه جهانی فعالیت کرد و در بخش پیشگیری و ضد دوپینگ نیز حضور داشت. اتحادیه جهانی کشتی در سال ۲۰۱۱ نام دکتر محمد توکل را به عنوان یکی از مدیران ارشد و تأثیرگذار در تالار مشاهیر خود به ثبت رساند.
دکتر محمد توکل امروز چهارشنبه ۱۰ اسفند در سن ۸۹ سالگی چشم از جهان فرو بست. روحش شاد و یادش گرامی.

کد خبر ۶۰۳۹۷۹۴

سیده فرزانه شریفی